ایران از تولید ۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد خبر داد

صالحی
Image caption آقای صالحی از افزایش میزان اورانیوم غنی شده ایران خبر داده است

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که نزدیک به ۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در این کشور تولید شده است.

آقای صالحی روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) با اعلام این مطلب به خبرنگاران، همچنین از افزایش طول عمر معدن اورانیوم بندرعباس خبر داده است.

او با اشاره به اینکه همزمان با استخراج در این معدن اکتشاف نیز انجام داده اند، گفت که در این اکتشافات به "رگه های خوبی" دست پیدا کرده اند و مقدمات استخراج از این معدن را فراهم کرده اند.

کشورهای غربی بارها از ایران خواسته اند که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند اما این کشور اعلام کرده است که برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران که به گفته مقامات ایران کاربرد پزشکی دارد به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی احتیاج دارد.

آقای صالحی در ادامه سخنانش به معادن اورانیوم "ناریگان" و "ساغند" اشاره کرد ولی گفت که از این معادن در حال حاضر استخراجی انجام نمی شود.

او همچنین گفت که هنوز تاریخ مذاکره ایران با نمایندگان گروه ۱+۵ اعلام نشده است.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ به ایران پیشنهاد داده است تا مذاکرات هسته ای دو طرف در ماه نوامبر از سرگرفته شود.

سخنگوی خانم اشتون گفته بود که این پیشنهاد در پی"نشانه های مثبتی که ایران به تازگی نشان داده است" مطرح شد است.

ایران چند سال است که بر سر پرونده هسته ای اش با کشورهای غربی درگیر است و یک سال پیش و در پی به بن بست رسیدن مذاکرات ایران و گروه ۵+ ۱ شورای امنیت سازمان ملل تحریم های تازه ای را علیه این کشور وضع کرد.

با آنکه ایران همواره اعلام کرده در صدد دستیابی به فناوری لازم برای تولید سوخت و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است اما شورای امنیت با اعمال تحریم های متعدد از این کشور خواسته است غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

پس از تصویب دور تازه تحریم ها به وسیله شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا ، کانادا، استرالیا و ژاپن نیز به طور جداگانه تحریم های بیشتری علیه ایران تصویب کرده اند.

مطالب مرتبط