وزیر ارتباطات ایران: عاملان انتشار استاکس نت شناسایی شدند

انتشار کرم استاکس نت در ایران
Image caption به گفته وزیر ارتباطات ایران، ویروس استاکس نت به طور "خواسته یا ناخواسته" به ایران منتقل شده است

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از شناسایی عاملان انتشار استاکس نت در ایران خبر داد.

آقای تقی پور امروز ۲۸ مهر (۲۰ اکتبر) در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت که بعضی از عاملان انتشار این کرم "کارشناسان خارجی" بوده اند که در مراکز صنعتی تردد داشته اند و بعضی دیگر هم "افراد ناآگاه" بوده اند که از طریق حافظه های قابل حمل (فلش مموری) آن را به کشور منتقل کرده اند.

در تیر ماه گذشته اعلام شد که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

برخی کارشناسان فناوری اطلاعات گفته اند که احتمال دارد کرم اینترنتی "استاکس نت"، اخلال در تاسیسات هسته ای ایران را هدف گرفته باشد.

انتقال 'خواسته یا ناخواسته' ویروس

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات بیش از دو هفته پیش با اعلام دستگیری تعدادی "جاسوس هسته‌ای" جدید، از مقابله دستگاه امنیتی ایران با "طراحی کرم های الکترونیکی برای تخریب فعالیت های هسته ای ایران" خبر داد.

آقای مصلحی بعدا اظهار داشت که جاسوسان مورد اشاره وی، متهم به انتشار استاکس نت نیستند، اگرچه از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد آنها نیز خودداری کرد.

در آن زمان، وزیر اطلاعات خبر داده بود که کرم استاکس نت در ایران مهار شده و "مجموعه‌ای که می‌خواسته از این ویروس استفاده کند، نتوانسته هیچ بهره‌برداری از آن ببرد."

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران هم در اظهارات امروز خود تاکید کرده است که "تقریباً همه مناطق و رایانه های آلوده به ویروس استاکس نت شناسایی شده اند و با مسئولان آنها هماهنگی های لازم به عمل آمده است".

وی همچنین از انتقال استاکس نت به ایران به طور "خواسته یا ناخواسته" سخن گفته و افزوده است: "اینکه آیا [انتقال] عامدانه بوده یا به صورت سهوی و بدون اطلاع، حدوداً شناسایی شده است".

آقای تقی پور، در مورد شغل و هویت ایرانیان و غیر ایرانیانی که متهم به انتقال استاکس نت به داخل کشور هستند توضیح بیشتری نداده است.

مطالب مرتبط