ترکیه می گوید بانک هایش در معامله با ایران مردد هستند

علی باباجان وزیر خارجه ترکیه
Image caption علی باباجان گفت که بانک های این کشور خود در مورد معامله با ایران تصمیم می گیرند

یک مقام ارشد ترکیه روز چهارشنبه گفته است که تحریم های آمریکا و اروپا علیه ایران باعث تردید بانک های ترکیه نسبت به معامله با ایران شده است.

علی باباجان معاون نخست وزیر ترکیه که در واشنگتن به سر می برد به خبرنگاران گفت که انتظار دارد مبادلات تجاری ترکیه با ایران در مجموع افزایش یابد.

ماه پیش نخست وزیر ترکیه پیش بینی کرده بود که حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه علیرغم تحریم ها سه برابر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس باباجان گفت که دولتش به بانک های ترکیه اجازه داده است که خود درباره معامله با ایران تصمیم بگیرند.

او گفت: "بانک های ترکیه مردد هستند. بعضی از آنها با ایران معامله می کنند، بعضی هم مکث کرده اند تا ببینند چه باید بکنند."

او همچنین گفت که هرچند تحریم ها ممکن است به ایران صدمه بزند اما بعید است که باعث تغییر مسیر این کشور در زمینه برنامه اتمی شود.

او گفت: "فکر می کنم که این یک واقعیت است که تحریم ها فشار بیشتر و بیشتری بر اقتصاد ایران می آورد. اما آیا در وادار کردن ایرانی ها در برداشتن گام های مورد نظر گروه 1+5 هیچ نتیجه ای حاصل می کند؟ من خیلی تردید دارم چنین باشد."

او به پنج عضو دائمی شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه - و آلمان که هدایت تلاش های دیپلماتیک در ارتباط با برنامه اتمی ایران را به عهده داشته اند اشاره داشت.

این گروه مسئول دور چهارم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل است که در ماه ژوئن به خاطر خودداری ایران از توقف غنی سازی اورانیوم بر آن کشور اعمال شد. غرب مظنون است که این برنامه اهداف نظامی داشته باشد، اتهامی که ایران قاطعانه رد می کند.

باباجان گفت: "به عنوان یک همسایه و کشوری که قرن ها، نه با ایرانی ها بلکه در کنار آنها زندگی کرده است، مشکل بتوان تصور کرد که آنها فقط به خاطر فشارها تغییر موضع دهند. هرچه فشار بیشتر شود احتمالا تغییر موضع از طرف آنها سخت تر خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری فرانسه استوارت لیوی معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات امنیتی، قرار است گفت و گوهایی دو روزه در آنکارا با مقام های ترکیه و بانکی آن کشور برای تقویت همکاری بر سر تحریم های ایران انجام دهد.

ترکیه که از اعضای غیردائم شورای امنیت است علیه تحریم های ماه ژوئن رای داده بود چرا که می گفت به تلاش های دیپلماتیک برای حل مسالمت آمیز مساله مربوط به برنامه اتمی ایران صدمه می زند.

وزیر خارجه ترکیه چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود که کشورش قطعنامه های سازمان ملل در مورد ایران را اجرا می کند.

اما نخست وزیر ترکیه ماه گذشته اعلام کرد که دولت او ضمن احترام به تحریم های سازمان ملل علیه ایران، قصد دارد حجم مبادلات تجاری با ایران را ظرف پنج سال به سه برابر افزایش دهد.

در ماه مه گذشته رجب طیب اردوغان همراه با رئیس جمهوری برزیل طرح مشترکی را برای حل پرونده برنامه هسته ای ایران تهیه کردند که مورد توافق ایران قرار گرفت و به بیانیه تهران مشهور شد.

آن طرح حاوی پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران در خاک ترکیه بود، اما محتوای آن مورد پذیرش اعضای شورای امنیت قرار نگرفت.

مطالب مرتبط