هشدار آیت الله خامنه‌ای در مورد تغییر روش اجتهاد در حوزه‌ها

آیت الله خامنه ای
Image caption رهبر ایران می گوید که تعبیر "حکومت آخوندی" به قصد بدنام کردن روحانیت مطرح می شود

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که عده ای از روحانیان در جهت "عرف مادی دنیا" فتوا صادر می کنند.

آقای خامنه ای امروز پنج شنبه ۲۹ مهرماه (۲۱ اکتبر) و در سومین روز سفرش به قم در دیدار با گروه بزرگی از طلاب و دست اندرکاران حوزه علمیه قم، بر ضرورت تحول در اجتهاد تأکید کرد، اما گفت که این تحول نباید به معنای "تغییر متد" و استفاده از "شیوه های غیراصولی و غیرمتعارف" در اجتهاد باشد.

او بعضی از روحانیان را بدون نام بردن از آنها متهم کرد که "برای رعایت پسند و عرف عمدتا مادی دنیا و حتی برای خوش آمد استکبار" فتوا صادر می کنند.

آیت الله خامنه ای گفت: "کسی فتوا داده است که تلاش صلح آمیز هسته ای ایران به خاطر اینکه مورد سوءظن قدرت های بزرگ است، مشروع نیست؛ اما ما می گوییم استکبار غلط کرده است که به ملت ایران سوءظن دارد".

رهبر ایران مشخص نکرد که کدام یک از روحانیان چنین فتوایی صادر کرده است.

او با وجود انتقاد از سنت شکنی در شیوه اجتهاد گفت: "اگر اجتهاد افراد بر اساس شیوه های رایج و صحیح حوزه ها به فتاوی متفاوت منجر شود، هیچ ایرادی ندارد".

خبرگزاری فارس گزارش داده است که طلاب حاضر در مراسم، پیش از آغاز سخنرانی آیت الله خامنه ای، شعار "مرجع تقلید ما، رساله، رساله" سر دادند و در حاشیه این سخنرانی هم طوماری تهیه و امضا کردند که در آن خواهان انتشار رساله عملیه رهبر ایران شده بودند.

پیش از آغاز سفر آقای خامنه ای به قم هم یک سایت اینترنتی برای جمع آوری امضای کسانی که خواهان انتشار رساله او هستند، توسط جمعی از هواداران رهبر ایران راه اندازی شده بود.

آیت الله خامنه ای به استفتائات مقلدان خود پاسخ می دهد و رساله عملیه او هم برای شیعیان خارج از ایران منتشر شده است، اما این رساله در داخل ایران منتشر نشده است.

رهبر ایران در سخنان امروز خود همچنین به منتقدانی که می گویند دخالت حکومت در کار حوزه ها باعث آسیب دیدن استقلال آنها می شود پاسخ داد.

او گفت: "عده ای می خواهند به نام استقلال رابطه حوزه ها را با نظام قطع کنند، اما واضح است که وابستگی غیر از حمایت و همکاری است و می توان در عین استقلال، به همکاری متقابل نیز پرداخت".

آقای خامنه ای تأکید کرد که بسیاری از مشکلات حوزه ها بدون استفاده از "بیت المال" قابل رفع نیست و حکومت موظف است در این موارد به حوزه ها کمک کند، اما نباید در کار آنها دخالت کند.

او گفت که این کمک ها نباید صرف معیشت طلاب شود و آنها باید از همان راه سنتی دریافت شهریه و از طریق وجوهات شرعی زندگی خود را بگذرانند، چرا که به گفته او، همین شیوه باعث ارتباط نزدیک حوزه ها و مردم می شود.

'حکومت آخوندی' و 'آخوند حکومتی'

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت که "دشمنان اسلام" با مطرح کردن تعابیری چون "حکومت آخوندی" و تفکیک قائل شدن بین "آخوند حکومتی و آخوند غیر حکومتی" قصد دارند روحانیت انقلابی را منزوی و بدنام کنند.

او همچنین از کسانی که می گویند ورود روحانیت به مسائل سیاسی باعث کاهش احترام آنها شده است، انتقاد کرد و گفت که علت نفوذ اجتماعی روحانیان در گذشته هم این بوده است که در متن حوادث اجتماعی حاضر بوده اند.

او گفت که فاصله گرفتن روحانیان از مسائل سیاسی باعث توقف حملات "دشمن" نمی شود.

مطالب مرتبط