طرح اماراتی‌ها برای پیشگیری از پیامدهای بسته شدن احتمالی تنگه هرمز

تنگه هرمز
Image caption شصت درصد از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می شوند

امیرنشین ابوظبی که نود درصد ذخایر نفتی امارات متحده عربی را در اختیار دارد در حال ساختن بندرنفتی عظیمی در ساحل دریای عمان است تا در صورتی که ایران تصمیم به بستن تنگه هرمز بگیرد، برای صدور نفت خود نیازی به خلیج فارس و تنگه هرمز نداشته باشد.

روز گذشته، پایگاهی دریایی که فاز اول این بندر محسوب می شود در امیرنشین فجیره افتتاح شد و در حال حاضر عملیات ساخت بندر نفتی و خط لوله ای که چاههای نفت امیرنشین ابوظبی را به این بندر وصل کند ادامه دارد.

شصت درصد از نفت جهان را نفتکشهایی حمل می کنند که از تنگه هرمز رد می شوند و برخی مقامات نظامی ایرانی بارها هشدار داده اند که در صورتی که ایران هدف حمله قرار بگیرد با بستن تنگه هرمز از صدور نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به جهان جلوگیری خواهند کرد.

یکی از تازه ترین این هشدارها حدود سه ماه پیش از زبان سرتیپ علی شادمانی، رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح ایران بیان شد که گفته بود در صورت هر تحرکی علیه کشورش، نیروهای ایرانی طی سه اقدام همزمان، دست به کنترل تنگه هرمز خواهند زد، به پایگاههای نظامی آمریکا در عراق و افغانستان آسیب خواهند رساند و آرامش حکمفرما بر اسرائیل را به هم خواهند زد.

وی گفته بود که نیروهای ایرانی در مورد در اختیار گرفتن کامل تنگه هرمز تاکنون چندین رزمایش انجام داده اند.

فوریه (بهمن) گذشته از سعود الفیصل، وزیرخارجه عربستان سعودی در نشست خبری مشترکش با هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پرسیده شد که اگر ایران تنگه هرمز را ببندد واکنش دولت سعودی چه خواهد بود که وی در پاسخ گفته بود بستن تنگه هرمز اعلام جنگ بین المللی به جهان است.

مطالب مرتبط