درخواست کانادا و فرانسه برای آزادی حسین درخشان

حسین درخشان
Image caption آقای درخشان از دو سال پیش در ایران زندانی است

کشورهای کانادا و فرانسه با انتشار یک اعلامیه مشترک ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت حسین درخشان، وبلاگ نویس زندانی در ایران، خواهان آزادی او شدند.

لارنس کانن و برنار کوشنر، وزرای امور خارجه کانادا و فرانسه روز چهارشنبه ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر ماه) با انتشار یک اعلامیه مشترک از وضعیت حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی _ کانادایی که در ایران به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده است، ابراز نگرانی کردند.

در این اعلامیه آمده است که آقای درخشان یک شهروند کانادایی است و شریک زندگی اش ، ملیت فرانسوی دارد.

به تازگی سندرین مورسیا، دوست دختر فرانسوی آقای درخشان که پیش از رفتن او به ایران با او زندگی می کرد به بی بی سی فارسی گفته بود که پس از مطلع شدن از حکم سنگینی که برای آقای درخشان صادر شده است تصمیم گرفته که بدون مشورت با خانواده او برای آزادی اش اقدام کند.

در اعلامیه مشترک کانادا و فرانسه آمده است که این دو کشور از اینکه حسین درخشان همچنان در سلول انفرادی در ایران زندانی است به شدت نگران هستند و این را نقض حقوق اساسی او می دانند.

دو دولت کانادا و فرانسه وضعیت آقای درخشان در ایران را توهین به آزادی بیان و اطلاعات دانسته اند و اعلام کرده اند که پرونده او برای دو کشور در اولویت قرار دارد.

در این اعلامیه از دولت ایران خواسته شده است که بر اساس کنوانسیون وین، تابعیت دوگانه آقای درخشان را به رسمیت بشناسد تا او بتواند از حق دسترسی کنسولی برخوردار شود.

آقای درخشان یکی از نخستین وبلاگ نویسان فارسی زبان و از منتقدان حکومت ایران بود که از سال ها پیش در خارج از این کشور زندگی می کرد، اما لحن و محتوای نوشته های او از چند سال پیش تغییر کرد و او به تدریج به یکی از حامیان سیاست های محمود احمدی نژاد و حکومت ایران تبدیل شد.

او بیش از دو سال پیش به ایران بازگشت اما بعد از مدتی بازداشت شد و به تازگی دادگاهی در ایران او را به تحمل ۱۹ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

پیش تر، پنج نهاد بین المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران در نامه ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران خواستار آزادی آقای درخشان شده بودند.

کمیته دفاع از روزنامه نگاران، موسسه قلم کانادا، روزنامه نگاران کانادایی طرفدار آزادی بیان، موسسه شاخص سانسور و موسسه اصل ۱۹ در این نامه با اشاره به حکم ۱۹ سال و نیم زندان برای آقای درخشان، نگرانی هایی را در مورد نقض قوانین داخلی و بین المللی حقوق بشر در ایران مطرح کرده بودند.

مطالب مرتبط