وزیر امور خارجه آلمان: حال آلمانی‌های زندانی در ایران خوب است

گیدو وستروله
Image caption اقای وستروله از ملاقات یکی از مسئولان سفارت آلمان در تهران با آلمانی های زندانی در تبریز خبر داد

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان از دیدار یکی از مسئولان سفارت این کشور با دو آلمانی زندانی در ایران خبر داد و گفت که حال آنها در شرایط فعلی خوب است.

آقای وستروله روز پنج شنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر ماه) در شهر برلین به خبرنگاران گفت که در پی مذاکرات "بسیار فشرده و سخت" با مقامات ایران، یکی از مسئولان سفارت آلمان در تهران امروز با دو آلمانی که در شهر تبریز، مرکز آذربایجان شرقی زندانی هستند ملاقات کرده است.

حدود ده روز پیش دو شهروند آلمانی، که نامشان فاش نشده است و قصد مصاحبه با خانواده سکینه محمدی آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار را داشته اند، توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شدند.

آقای وستروله با اشاره به اینکه وضعیت دو شهروند آلمانی "خوب" بوده است، گفت: "ما همه تلاشمان را خواهیم کرد تا مطمئن شویم که این دو نفر می توانند هر چه زودتر سالم به آلمان بازگردند."

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل ایران با تایید دستگیری این دو نفر گفته بود که "این دو تبعه خارجی که با روادید توریستی در تبریز حضور یافته بودند، بدون مدرک، از نام خبرنگار سوء استفاده و با خانواده سکینه آشتیانی ارتباط برقرار کرده بودند."

او به تازگی اعلام کرده است که این دو آلمانی در زندان تبریز به "جرم خود اعتراف کرده اند."

مینا احدی، سخنگوی کمیته بین المللی مقابله با سنگسار، یک روز پس از بازداشت این دو تبعه آلمانی به بی بی سی فارسی گفته بود که آنها به دلایل "امنیتی" از استخدام مترجم ایرانی پرهیز کرده و از خانم احدی، خواسته بودند که به صورت تلفنی از آلمان، مصاحبه آنها با فرزند و وکیل خانم محمدی آشتیانی را ترجمه کند.

هفته گذشته آقای وستروله در دیدار با منوچهر متکی، همتای ایرانی اش در شهر بروکسل خواهان آزادی این دو شهروند آلمانی شده بود.

همچنین دو روز پیش یک هیات پارلمانی آلمانی در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران چنین خواسته ای را مطرح کرده بودند.

پیش تر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز ، در واکنش به بازداشت دو تبعه این کشور در ایران، خواستار آزادی آنها شده بود.

خانم مرکل همچنین از دولت ایران خواسته بود که سجاد قادرزاده، پسر خانم محمدی آشتیانی را هم که همراه دو تبعه خارجی دستگیر شده است، آزاد کند اما مقام های ایرانی هنوز دستگیری آقای قادرزاده را تایید نکرده اند.

همچنین وزارت امورخارجه ایران می گوید که دو تبعه خارجی دستگیر شده که در تلاش برای مصاحبه با خانواده سکینه محمدی آشتیانی بودند، با یک "شبکه ضد انقلاب خارجی" ارتباط داشته اند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، به خبرنگاران گفته بود: "آنان ویزای توریستی داشته اند و از آنجا که با شبکه های ضد انقلاب خارجی ارتباط داشته اند، دستگیر شده اند."

در برلین، پایتخت آلمان، انجمن صنفی روزنامه نگاران آلمانی، بدون نام بردن از بازداشت شدگان، خواستار آزادی فوری آنها شده است.

بر اساس قوانین ایران، خبرنگاران خارجی باید برای تهیه خبر و فعالیت های رسانه ای، ابتدا از اداره کل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد این کشور درخواست مجوز کنند و با اطلاع و پس از موافقت این بخش دولتی، به پوشش اخبار از داخل ایران اقدام کنند.

مطالب مرتبط