بررسی 'وضعیت حقوق بشر در آمریکا' در تهران

حقوق بشر در آمریکا
Image caption مقام های ایرانی اخیرا در موارد گوناگون "نقض حقوق بشر در غرب" را محکوم کرده اند

"همایش بین‌المللی حقوق بشر و آمریکا"، روز پنجشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) در دانشگاه تهران و با هدف بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایالات متحده، برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس اول مجلس ایران در این همایش گفت: "اگر حفاظت و پاسداشت از حقوق بشر در برابر زیاده‌خواهی نظام حاکم بر جهان در بین نبود، رهبر معظم انقلاب باب مذاکره و گفت‌وگو با آمریکا را می‌گشودند."

در واکنش به اعتراضات کشورهای غربی به وضعیت حقوق بشر در ایران، مقام های جمهوری اسلامی نیز همواره این کشورها را در موارد گوناگون به نقض حقوق بشر متهم کرده اند.

'حقوق بشر پروژه ای به مدیریت آمریکاست'

آقای ابوترابی‌فرد در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه همایش "حقوق بشر و آمریکا"، حقوق بشر و دموکراسی را "ابزاری برای پایمال کردن حقوق انسان‌ها، خصوصا در جوامع توسعه نایافته" و "پروژه ای به مدیریت آمریکا و متحدانش" توصیف کرد.

او با انتقاد از نگاه دوگانه‌ نظام حاکم بر جهان به مساله‌ حقوق بشر، تاکید کرد: "امروز رسانه ها توطئه‌ها و جنایات آمریکا را در جهان به نمایش گذاشته اند و ما باید از این فرصت بهترین استفاده را ببریم."

وی گفت که جمهوری اسلامی به علت حساسیت بر روی مسائل حقوق بشری است که "برای دفاع از فلسطینی ها هزینه می دهد" یا "در کنار عراق و افغانستان ایستاده است".

نایب رئیس مجلس ایران علت اصلی درگیری جمهوری اسلامی با آمریکا را "دفاع از حقوق انسان‌ها" دانست و افزود: "در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رویارویی اندیشمندان و مردم آمریکا با رژیمی خواهیم بود که منافع ملت آمریکا را قربانی لابی صهیونیست‌ها می‌کند".

همزمان با برگزاری همایش "حقوق بشر و آمریکا"، کمیته حقوق بشر مجلس ایران نیز از تصمیم این کمیته به ارسال نامه اعتراضی به دبیرکل سازمان ملل درباره برخورد نیروهای امنیتی فرانسه با معترضان به سیاست های اقتصادی دولت خبر داد.

روز گذشته، همچنین اظهارات عضو شورای مرکزی یک تشکل نزدیک به محافظه کاران به نام "اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل" منتشر شد که پیشنهاد می کرد خیابانی در تهران به اسم "راشل کوری" فعال صلح آمریکایی نامگذاری شود که در مارس ۲۰۰۳، توسط یک بولدوزر نظامی اسرائیل کشته شد.

مطالب مرتبط