رضا تقوی پس از آزادی از اوین ایران را ترک کرد

محل انفجار حسینیه شیراز در 24 فروردین 1387
Image caption ایران تلویحا انفجار حسینیه شیراز را به انجمن پادشاهی ایران نسبت داده بود

یک بازرگان اهل کالیفرنیا که پس از متهم شدن به انتقال پول به گروه مخالف "تندر" بیش از دو سال در ایران زندانی بود ایران را ترک کرده است.

همزمان در روز پنجشنبه تلویزیون انگلیسی زبان "پرس تی وی" وابسته به دولت ایران "اعترافات" مردی به نام "علی مطلق" را پخش کرد که می گفت برای گروه "تندر" کار می کرد و قصد انفجار بمبی دست ساز در یک مجتمع قوه قضاییه ایران را داشت.

رضا تقوی، 71 ساله، قرار بود پنجشنبه شب از طریق فرودگاه بین المللی لس آنجلس وارد آمریکا شود و به خانواده اش بپیوندد.

آقای تقوی در ماه مه ۲۰۰۸ دستگیر و متهم شد که ۲۰۰ دلار به شخصی داده است که مظنون به ارتباط با گروه "تندر" بود. او برای کار و بازرگانی به ایران سفر می کرد. "تندر" در فهرست سازمان های تروریستی ایران قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از شرایط آزادی آقای تقوی ملاقات با بستگان قربانیان انفجاری در یک مرکز مذهبی در شیراز طی جلسه ای از پیش برنامه ریزی شده بود که روز دوشنبه این هفته انجام شد.

در روز 24 فروردین 1387 انفجاری در حسینیه سیدالشهدا در شهر شیراز روی داد که 14 نفر در اثر آن کشته شدند. دولت ایران 12 نفر را که "مظنون" به برنامه ریزی یا انجام آن انفجار می دانست دستگیر کرد.

در مورد علت آن انفجار از همان ابتدا ابهاماتی به وجود آمد. شورای امنیت کشور ایران ابتدا این مساله را که انفجار ناشی از بمبگذاری بوده است تکذیب کرد و آن را ناشی از انفجار تصادفی مهمات جنگی که برای نمایشگاه بزرگداشت کشته شدگان جنگ ایران و عراق در داخل حسینیه به نمایش گذاشته شده بود، دانست.

اما مقام های اطلاعاتی ایران بعدا آن را عمدی دانستند و به افراد سلطنت طلب "تحت هدایت آمریکا، بریتانیا و اسرائیل" نسبت دادند.

دولت ایران حتی گفت که به خاطر "فعالیت آزادانه یک گروهک تروریستی و ضدانقلاب در آمریکا" از آن کشور شکایت می کند با این حال از این گروه نام نبرد.

وبسایت "انجمن پادشاهی ایران" پس از بازداشت عده ای در ارتباط با بمبگذاری شیراز طی بیانیه ای هرگونه ارتباط این افراد با "انجمن پادشاهی" را تکذیب کرده بود.

با این حال بلافاصله گروهی به نام "تندر" که خود را وابسته به "انجمن پادشاهی ایران" اعلام می کرد، مسئولیت انفجار حسینیه شیراز را در وبسایتش به عهده گرفت. اما رزیتا منطقی سخنگوی انجمن پادشاهی ایران بعدا به بی بی سی گفت که اعضای "تندر" را نمی شناسد و آنها ربطی به انجمن پادشاهی ندارند.

بعضی از ناظران نیز درباره هویت کسانی که خود را وابسته به انجمن پادشاهی ایران می دانند و مسئولیت بعضی از انفجارها را در ایران به عهده می گیرند ابراز تردید کرده اند.

ایران سه نفر را به نام های روزبه یحیی زاده، علی اصغر پشتر و مهدی اسلامیان به جرم مشارکت در بمبگذاری 24 فروردین حسینیه شیراز اعدام کرده است.

محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی پور نیز که بخشی از اتهامات آنها عضویت در "انجمن پادشاهی ایران" بود بهمن ماه سال گذشته اعدام شدند. "انجمن پادشاهی ایران" ارتباط این دو با انجمن را تکذیب کرده است.

از سوی دیگر در روز پنجشنبه "پرس تی وی" وابسته به دولت ایران "اعترافات" شخصی به نام علی مطلق را پخش کرد که گفت عضو گروه "انجمن پادشاهی ایران یا همان تندر" است.

پرس تی وی در وبسایت خود نوشت که علی مطلق هم اکنون به اتهام بمبگذاری و سازمان دادن ترور چهره های ارشد ایرانی تحت بازداشت است.

پرس تی وی در گزارش خود نوشت: "تندر در لس آنجلس است و ایستگاه رادیویی و وبسایت های خود را در آنجا مستقر کرده است."

دولت ایران ترور مسعود علی‌ محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، را که در خلال اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری 1388 روی داد به گروه تندر نسبت داده بود.

مطالب مرتبط