دانشجو: تکرار ادعای فرار مغزها، توهین به جامعه دانشگاهی است

تصویری از دانشگاه تامسک
Image caption مقام های ایران درباره افزایش مهاجرت نخبگان این کشور اختلاف نظر دارند

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران، می گوید که هم اکنون ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در خارج این کشور تحصیل می کنند که هشتاد درصد از این افراد دانشجوی دوره های کارشناسی هستند و مابقی در سطح کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند.

آقای دانشجو، روز جمعه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در حاشیه سفر خود به استان اردبیل گفت: "ما به هیچ عنوان در کشور فرار مغزها نداریم و تکرا این جمله از سوی برخی از افراد، توهین به جامعه دانشگاهی است."

او همچنین از اعزام دوازده هزار و پانصد دانشجوی بورسیه از ایران به دانشگاه های خارج از این کشور طی ۳۰ سال گذشته خبر داد و گفت که تنها ۴۰۰ نفر از میان این افراد به ایران بازنگشته اند که "این آمار طبیعی است".

این در حالی است که تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طی ماههای گذشته از افزایش مهاجرت نخبگان ایرانی به خارج از این کشور، ابراز نگرانی کرده بودند.

افزایش این نگرانی ها در سال گذشته به آنجا رسیده بود که علیرضا سلیمی، نماینده مجلس، در اسفندماه ۱۳۸۸ از تشکیل کمیته ای به منظور بررسی علت مهاجرت نخبگان به خارج از ایران، خبر داده بود.

اما تنها دو ماه بعد، محمد حسن دوگانی، نماینده مجلس اعلام کرد که نتایج تحقیقات این کمیته نشان داده است که "ادعای افزایش خروج دانشجویان از کشور، شانتاژ تبلیغاتی است و صحت ندارد."

با این حال، آقای دوگانی که ریاست کمیته بررسی علت مهاجرت نخبگان به خارج از ایران را بر عهده دارد، کمی پس از رد ادعای خروج دانشجویان و در خرداد ماه ۸۹ اعلام کرد که تنها در سال ۱۳۸۸ حدود ۹۰ نفر از برگزیدگان المپیادهای ایران به خارج از این کشور مهاجرت کرده اند.

برگزیدگان المپیادهای علمی در ایران، معمولا دانش آموزانی هستند که از شانس بالایی برای کسب رتبه های تک رقمی آزمون سراسری ورود به دانشگاه های ایران برخوردارند.

آقای دوگانی همچنین در مصاحبه خود با خبر آنلاین تصریح کرد که دامنه مهاجرت نخبگان در ایران محدود به دانشجویان نیست و شامل اساتید دانشگاهی هم می شود.

این نماینده مجلس ناکافی بودن امکانات و "فضای تحقیق" برای استادان و پژوهشگران ایرانی را یکی از دلایل مهاجرت آنها به کشورهای اروپایی و آمریکا برشمرد و گفت: "در کشورهای دیگر در حال حاضر، مسئولان به دنبال نفت و گاز و مواردی از این قبیل نیستند؛ آنها معتقدند که مغز بهترین چیز برای توسعه است."

بنابر گزارش سال ۱۹۹۹ صندوق جهانی پول، ایران با ۱۵ درصد مهاجرت نخبگان به آمریکا و ۲۵ درصد مهاجرت نخبگان به دیگر کشورهای توسعه یافته، یکی از بالاترین آمار فرار مغزها در جهان را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط