تردید برلوسکونی در مورد موثر بودن تحریم ها علیه ایران

برلوسکونی
Image caption نخست وزیر ایتالیا معتقد است شاید رویکردی ملایم تر در مورد برنامه هسته ای ایران موثرتر باشد.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا با ابراز تردید در مورد موثر بودن تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای ایران، گفته است شاید رویکردی ملایم تر نسبت به ایران تاثیر گذارتر باشد.

آقای برلوسکونی که این سخنان را در مصاحبه با روزنامه آلمانی "آلگمانه زایتونگ" بیان می کرد، افزود: "نگرانی من از این است که تحریم ها موفقیت آمیز نباشند".

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا به حال چهار دور تحریم را علیه برنامه هسته ای ایران تصویب کرده است.

به غیر از این تحریم ها، آمریکا و بعضی از متحدان این کشور، تحریم هایی سختگیرانه تر علیه سازمان ها و افرادی که به نحوی با پرونده هسته ای ایران در ارتباط هستند اعمال کرده اند.

با این حال عده ای از کارشناسان معتقدند این تحریم ها در حدی که انتظار می رفته بر فعالیت های هسته ای ایران تاثیر نداشته و این کشور همچنان با ادامه غنی سازی اورانیوم، در مسیر گذشته حرکت می کند.

نخست وزیر ایتالیا در ادامه این مصاحبه گفته است در گذشته تحریم موجب تقویت رژیم ها در کشورهایی نظیر کوبا شده است، و "رویکردی ملایم همراه با تدبیر و ملاحظه مفید تر خواهد بود".

آقای برلوسکونی از روسیه و چین به عنوان کشورهایی نام برده است که می توانند چنین رویکردی را در مورد ایران اتخاذ کنند.

او گفت شخصا از ون جیابائو، نخست وزیر چین خواسته که از "نفوذ خود در این جهت استفاده کند".

چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، با وجود رای مثبت به تازه ترین قطعنامه سازمان ملل علیه ایران، در مورد اتخاذ رویکردی سختگیرانه علیه برنامه هسته ای این کشور از خود تردید نشان داده اند.

همچنین روسیه به ایران در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر کمک کرده است.

با وجود روابط اقتصادی نزدیک بین ایران و ایتالیا، این کشور از تحریم های غرب علیه ایران حمایت کرده است و همواره در تلاش بوده تا ایران را در موضوعاتی نظیر آینده افغانستان شرکت دهد.

آقای برلوسکونی در پاسخ به سئوالی در این مورد که آیا امکان همراه کردن ایران با جامعه جهانی وجود دارد یا خیر گفت: "ما باید دست کم تلاشمان را بکنیم زیرا این تنها راه برای بیرون کشیدن ایران از بن بستی است که در آن قرار داد".

آمریکا و متحدان غربی این کشور معتقدند برنامه هسته ای ایران اهداف نظامی را دنبال می کند.

اما مقامات ایرانی همواره تاکید کرده اند که برنامه هسته ای این کشور اهداف صلح آمیزی را پی گیری می کند و عمدتا در جهت تولید انرژی و فرآورد های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

آقای برلوسکونی در پایان ابراز امیدواری کرده است که اسراییل تهدید برنامه هسته ای ایران را در حدی نداند که علیه این کشور دست به اقدام نظامی بزند.

مطالب مرتبط