ایران در هفته ای که گذشت؛ ۳۰ مهر ۱۳۸۹

خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای گفت تحریم ها تاثیری بر زندگی مردم ندارد

در روزهای پایانی هفته ای که گذشت، سخنان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سفرش به قم، سایر رخدادهای سیاسی ایران را تحت الشعاع خود قرار داد.

روز سه شنبه 27 مهر، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران پس از ده سال به قم سفر کرد. پایگاه اطلاع رسانی دفتر او، استقبال مردم این شهر از رهبر ایران را " بسيار پرشكوه و وصف ناپذير" خواند و روزنامه کیهان در مورد این مراسم نوشت: "قم قیام کرد، روزی که در تاریخ ماندنی شد."

یک روز پیش تر، محمد تقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان و از سرشناس ترین روحانیان حامی رهبر و دولت ایران با اشاره به شیوه رهبری کشور در وقابع پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، آیت الله علی خامنه ای را "نمونه و سایه ای از شخصیت ائمه در همه ابعاد" خواند و ناظران سفر او به شهر قم را به ویژه با توجه به شرایط فعلی ایران بسیار پر اهمیت تلقی کردند.

رهبر ایران در نخستین روز از سفرش به قم، در جمع مردم این شهر، شرکت ۴۰ میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران را "رفراندوم ملی در ابراز وفاداری و اعتماد به نظام اسلامی" خواند و اعتراضات پس از انتخابات را ناشی از "فتنه گری دشمن" دانست و گفت: "فتنه سال ۸۸ کشور را در برابر میکروب های سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد."

در مقابل، جمعی از بستگان گروهی از زندانیان سیاسی ایران در نامه ای سرگشاده خطاب به علما و مراجع تقلید ساکن قم از بی پاسخ ماندن "صدای تظلم خواهی" خانواده های زندانیان سیاسی انتقاد کردند.

در این نامه آمده بود: "از رهبری بپرسید شما که به کرات از حضور چهل میلیونی مردم در انتخابات سال گذشته با افتخار یاد کرده اید، چگونه صاحبان رأی های سبز و نقش ستادهای رقیب و تلاشگران خدوم فعال در آنها را که همسران و فرزندان ما باشند، ندیده می گیرید... بپرسید که مگر می شود جمع کثیری از هنرمندان و اندیشمندان و متفکران و سیاستمداران و استادان و دانشجویان و مردم کوچه و بازار سراسر کشور همگی فتنه گر و عامل دشمن و سرسپرده اجنبی باشند."

همزمان، نامه سرگشاده دیگری خطاب به مراجع تقلید با امضای "شاگردان آیت الله سید علی محمد دستغیب" منتشر شد که در آن از حمله به بیت، دفتر و حوزه علمیه وابسته به این مرجع و سایر مراجع تقلید و "روند انحرافی و تخریب حوزه ها" انتقاد شده بود.

امضا کنندگان این نامه، از مراجع تقلید خواستند که به عنوان متولی و حافظ حوزه های علمیه "برای رفع این فتنه ها" نماینده ای تعیین کنند تا به این حملات رسیدگی کند.

روز بعد، روزنامه های رسالت، حزب الله، سیاست روز، مردم سالاری، آفرینش، خبر و جمهوری اسلامی این جمله رهبر ایران را در صدر اخبار خود آوردند که گفته بود: "خواص و عوام وحدت ملی را جدی بگیرند."

ثاثیرتحریم‌ها و حذف یارانه ها

آیت الله خامنه ای، در نخستین روز از سفرش به قم، با اشاره به سابقه سی ساله تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: "مردم و مسئولان عملا نشان دادند که به توفیق الهی این تحریم ها اثر قابل توجهی بر زندگی مردم نخواهد داشت".

این بخش از اظهارات رهبر ایران به ویژه از آن جهت اهمیت داشت که همزمان، گزارش هایی از اجرای مرحله نهایی قانون هدفمند کردن یارانه ها هم منتشر شد. اجرای این قانون، پیشاپیش نگرانی هایی را در مورد احتمال دشوارتر شدن وضعیت اقتصادی کشور ایجاد کرده است.

Image caption آقای جنتی حذف یارانه ها را به یک عمل جراحی اقتصادی تشبیه کرد که باید خونریزی اش به حداقل برسد

پیش تر، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران در نماز جمعه روز ۲۳ مهر ماه تهران، با اشاره به شنیده هایش در مورد "دو، سه و حتی چهاربرابر" شدن بهای آب و برق ، طرح هدفمند کردن یارانه ها را به یک عمل جراحی اقتصادی تشبیه کرد که باید خونریزی اش به حداقل برسد.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم گفت که تحت تأثیر تحریم ها، هزینه واردات کالا به ایران ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

اما دولت ایران، همزمان با آغاز سفر رهبر ایران به شهر قم، اعلام کرد که در راستای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، پرداخت یارانه نقدی در استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی آغاز شده و توزیع بنزین سهمیه ای همچنان در آبان ماه نیز ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، مجید علوی، قائم مقام وزیر اطلاعات ایران به "تلاش دشمن" در زمینه طرح یارانه ها و برنامه حساب شده دشمن در جهت "فساد و اخلال اقتصادی" اشاره کرد و گفت: "ما وظیفه داریم در تسهیل هدفمند کردن یارانه ها و مقابله با فساد برنامه ریزی کنیم."

روز چهارشنبه ۲۸ مهر، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران هم به خبرنگاران گفت کسانی که قصد ایجاد مشکل در مسیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را داشته باشند، به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

همزمان، مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که ایالات متحده با کشورهای دیگر درباره تلاش ایران برای دسترسی به نظام بانکی جهانی و دور زدن تحریم ها گفتگوهایی داشته است.

این اظهار نظر به گزارش روزنامه واشنگتن پست اشاره داشت که نوشته بود، ایران برای دور زدن تحریم ها در تلاش بوده که در کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان، موسسه ها و بانک های واسطه خریداری یا افتتاح کند.

اخراج استادان

روز چهارشنبه ۲۸ مهر، کریم زارع، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی از شناسایی و اخراج چند عضو هیات علمی این دانشگاه به دلیل داشتن "نگرش های سکولاریستی" خبر داد و آئین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در راستای دفع افرادی با گرایش های سکولاریستی از کرسی های دانشگاه ها تعبیر کرد.

اما حسن احدی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در مخالفت با اخراج این اساتید، گفت که با اخراج استادهای سکولار کار درست نمی شود.

در آغاز هفته نیز سرتیپ بهمن کارگر، معاون اجتماعی پلیس ایران از جمع آوری بیش از چهار هزار گیرنده ماهواره در استان کرمان خبر داد؛ ماهواره را سبب ابتذال و بی بندو باری و فروپاشی خانواده ها دانست و آن را به اندازه مواد مخدر خطرناک ارزیابی کرد.

برابر مقررات ایران، تنها اشخاص حقیقی و حقوقی که مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده باشند می توانند از ماهواره استفاده کنند.

پرونده هسته ای

در این هفته علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که نزدیک به ۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در این کشور تولید شده است.

پیش تر، دکتر افرایم کام، قائم مقام موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل گفت: "در میان دستگاه های اطلاعاتی مختلف، تقریبا این اجماع نظر وجود دارد که ایران می تواند ظرف یک سال اولین بمب اتمی خود را بسازد. تنها باید تصمیمش را بگیرد. توانایی فنی این کار را دارد."

کشورهای غربی بارها از ایران خواسته اند که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند؛ اما ایران همواره اعلام کرده در صدد دستیابی به فناوری لازم برای تولید سوخت و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

روز یکشنبه 25 مهر، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نوشت دولت اوباما معتقد است که شرکت های چینی با نقض تحریم های سازمان ملل متحد به فناوری موشکی و برنامه اتمی ایران کمک می کنند.

دو روز یعد، ماژائوکشو سخنگوی وزارت امور خارجه چین بر اجرای "جامع، دقیق و جدی" قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران تأکید کرد و گفت: "چین همواره در اجرا و برآورده کردن تعهدات بین المللی اش صادق بوده و مشارکتی مثبت در این زمینه داشته است."

از سوی دیگر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخلال در تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی در بعضی فرودگاه های خارجی را تایید کرد، این اقدام را خارج از چارچوب قطعنامه شورای امنیت دانست و گفت: "حتما ما این روند را تحمل نمی کنیم و برخورد با این اقدام نسنجیده و روش مقابله با آن، در دستور کار ایران است."

در روزهای میانی هفته، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در سخنانی در آمریکا گفت که برنامه اتمی ایران می تواند به بروز بحران جدیدی در منطقه منجر شود و شرایط موجود در منطقه را که با بحران های متعددی مواجه است، بغرنج تر کند.

شاه محمود قریشی تأکید کرد که پیش تر در ملاقاتش با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، به او گفته است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، "شاخه زیتون به سوی شما دراز کرده، با استفاده از این فرصت، با جهان تعامل کنید."

حمایت رهبر ایران از احمدی نژاد

رهبر ایران در دومین روز از سفرش به قم و پنج روز پس از پایان سفر رسمی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به لبنان، استقبال گسترده از رئیس جمهوری ایران در لبنان را موضوعی شایسته مطالعه و تحلیل دانست و تاکید کرد: "این گونه حقایق، نشان دهنده جذابیت و عظمت ملت ایران در چشم دیگر ملت هاست."

پیش تر نیز برخی از چهره های اصولگرای منتقد دولت ایران از سفر رئیس جمهوری ایران به لبنان تجلیل کردند. علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس، سفر آقای احمدی نژاد را "مظهر اعلای صدور انقلاب اسلامی" خواند و روزنامه کیهان استقبال از رئیس جمهوری ایران در لبنان را "نمایش اقتدار ایران در منطقه" توصیف کرد.

اما همزمان با انتشار سخنان رهبر ایران در مورد سفر محمود احمدی نژاد به لبنان، جناح اکثریت سیاسی حاکم بر این کشور (موسوم به ۱۴ مارس) با صدور بیانیه ای از این دیدار رسمی انتقاد کرد.

Image caption آقای کروبی اعلام مرجعیت آیت الله خمینی از سوی جامعه مدرسین را نادرست دانست.

این بیانیه به آن بخش از اظهارات رئیس جمهوری ایران اعتراض داشت که لبنان را خط مقدم یک جبهه مقاومت به رهبری ایران معرفی و هدف این جبهه را آزادسازی فلسطین، تغییر آرایش سیاسی منطقه و سرنگونی نظام استکبار جهانی اعلام کرده بود.

پیشنهاد در باره تغییر روش اجتهاد

آیت الله خامنه ای روز پنج شنبه ۲۹ مهر و در سومین روز سفرش به قم در دیدار با گروه بزرگی از طلاب و دست اندرکاران حوزه علمیه قم، بر ضرورت تحول در اجتهاد تأکید کرد و بدون نام بردن از کسی، برخی از روحانیان را به صدور فتوا برای رعایت پسند و عرف مادی دنیا و خوش آمد استکبار متهم کرد.

حاضران در مراسم، پیش از آغاز سخنرانی آیت الله خامنه ای، در شعارهای خود و با امضای طوماری، انتشار رساله عملیه رهبر ایران را درخواست کردند.

پیش از آغاز سفر آقای خامنه ای به قم هم یک سایت اینترنتی برای جمع آوری امضای کسانی که خواهان انتشار رساله او هستند، توسط جمعی از هواداران رهبر ایران راه اندازی شده بود.

پیش تر نیز خبرگزاری مهر گزارش داد که احمد بهشتی، عضو مجلس خبرگان رهبری شامگاه دوشنبه هشتم شهریور در مراسم اختتامیه مرحله اول طرح ضیافت اندیشه در دانشگاه قم با اشاره به ویژگیهای رهبر ایران گفته بود: "امروز کسی بر مسند ولایت و زعامت نشسته که اگر چه ممکن است خودشان ادعای اعلمیت نداشته باشند اما اعلم هستند."

چندی بعد، محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با هفته نامه پنجره، اعلام مرجعیت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در زمان پیش از پیروزی انقلاب را یکی از کارهای بسیار مهم جامعه مدرسین بشمار آورد.

در واکنش، مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران در نامه ای خطاب به حمید انصاری، مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی، این گفته های آقای یزدی را "جفایی آشکار نسبت به امام و جایگاه مرجعیت و علمی ایشان" خواند و از این موسسه خواست با در نظر گرفتن خسارت های احتمالی آن و برای تنویر افکار عمومی رسما به آن پاسخ دهد.

روز شنبه ۲۴ مهر، حمید انصاری در مصاحبه ای با سایت جماران ادعای اعلام مرجعیت آیت الله خمینی توسط جامعه مدرسین را خلاف واقع و خلاف بدیهیات تاریخ نهضت او دانست.

در پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نام رهبر ایران در صدر فهرست مراجع جایزالتقلید قرار دارد.