به روز شده:  16:11 گرينويچ - جمعه 22 اکتبر 2010 - 30 مهر 1389

جامعه ایران

هشدار نسبت به کمبود آب در ایران

کمبود آب شرب در تهران

کمبود آب آشامیدنی در منطقه نوزده تهران

محمد جواد محمدی زاده، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست ایران اعلام کرده است که ۹ استان این کشور با کمبود جدی آب مواجه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای محمدی زاده گفت که یک سوم منابع آب در ایران به صورت فاضلاب از بین می رود و با توجه به اینکه اقلیم ایران خشک و نیم خشک است، این موضوع سبب شده است که در بخش هایی از این کشور مساله "مضیقه آب" وجود داشته باشد.

آقای محمدی زاده پیش بینی کرد که در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، یعنی ۱۱ سال دیگر جمعیت ایران به ۹۰ میلیون نفر برسد که ۷۵ میلیون نفر از آنها در شهرها و بقیه در روستاها زندگی خواهند کرد.

او با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ تعداد شهرهای میلیونی ایران که به گفته او در حال حاضر ۷ شهر است، به ۱۹ شهر افزایش پیدا خواهد کرد، گفت که این موضوع سبب افزایش حجم فاضلاب تولیدی خواهد شد.

آقای محمدی زاده این اظهارات را روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) در سمیناری با عنوان "جایگاه آب های بازیافتی و پساب در مدیریت منابع آب" در شهر مشهد مطرح کرده است.

مشکل کمبود آب در ایران و افزایش حجم فاضلاب در پی افزایش جمعیت این کشور، در حالی مطرح شده است که دولت این کشور سیاست تشویق به افزایش جمعیت را در پیش گرفته است.

پیش از این محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران اعلام کرده بود که: "در ایران ۱۵۰ میلیون نفر می توانند در رفاه زندگی کنند، این درحالی است که جمعیت ما نصف این رقم است."

علاوه بر مساله کمبود آب، در سال های گذشته، تابستان امسال هم گزارش های متعددی نیز درباره آلودگی آب آشامیدنی برخی شهرها از جمله شهر تهران منتشر شد.

ایران در منطقه ای خشک و کم باران قرار دارد و در نیمی از چهل سال اخیر شاهد خشکسالی بوده است.

  • مشکل تهیه آب آشامیدنی در روستایی در استان ایلام
  • کمبود آب در روستاهای ایلام
  • کمبود آب در روستاهای ایلام
  • کمبود آب در روستاها
  • کمبود آب در منطقه نوزده تهران
  • کمبود آب در منطقه نوزده تهران

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.