سازمان هدفمندی یارانه ها: سهمیه بندی بنزین باقی می ماند

بهروز مرادی
Image caption بهروز مرادی ورشکستگی جایگاه داران بنزین در زمان آزادسازی قیمت ها را بی اساس خواند

بهروز مرادی، رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها می گوید که سهمیه بندی بنزین در زمان اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها همچنان باقی می ماند.

رئیس سازمان هدفمند کردن یارانه ها، روز پنج شنبه ۲۹ مهر (۲۲ اکتبر) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "در صورت باقی ماندن سهمیه بندی، با دو نرخ برای بنزین روبرو خواهیم بود."

این در حالی است که پیش از این ستاد حمل و نقل سوخت اعلام کرده بود که از نیمه دوم سال جاری، بنزین به جای دو قیمت سهمیه ای و آزاد به یک قیمت عرضه شده و سهمیه بندی بنزین حذف می شود.

آقای مرادی ورشکستگی جایگاه داران بنزین، در صورت اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها را بی اساس دانست و گفت: "در زمان آزادسازی قیمت ها هم مانند شرایط فعلی آنها در ازای سوختی که می فروشند، پول دریافت می کنند."

دولت ایران معتقد است که قیمت واقعی هر لیتر بنزین بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان است و تصمیم دارد از امسال بخشی از یارانه آن را حذف کند و تا پنج سال دیگر بنزین را به قیمت بازارهای بین المللی در بازار داخلی بفروشد.

برنامه سهمیه بندی بنزین از سه سال پیش آغاز شد و بنزین به دو قیمت دولتی هر لیتر ۱۰۰ تومان و آزاد هر لیتر ۴۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفت.

هدف از اجرای برنامه سهمیه بندی بنزین، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق، اعلام شده بود و اجرای این برنامه با وجود مشکلاتی که داشت، تا حدودی موفقیت آمیز بود و ایران توانست مصرف بنزین را کنترل کند.

در حالی که دولت در حال اجرای برنامه حذف یارانه ها است، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت اعلام کرده که برای آبان ماه نیز ۶۰ لیتر بنزین سهمیه ای در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط