اشتون خواستار پاسخ سریع و مثبت ایران به مذاکرات هسته ای شد

اشتون
Image caption خانم اشتون گفته است با توجه به آنکه زمان چندانی به تاریخ پیشنهادی نمانده، ایران پاسخی "سریع و مثبت" بدهد

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اروپا با دعوت مجدد ایران به گفتگوهای اتمی خواسته است تهران "طی چند روز آینده" به پیشنهاد از سرگیری مذاکرات پاسخ دهد.

خانم اشتون چند هفته قبل پیشنهاد داد دور بعدی مذاکرات اواسط نوامبر در وین برگزار شود.

خبرگزاری ها به نقل از سخنگوی خانم اشتون گزارش کرده اند که با وجود استقبال ایران به دعوت گروه ۱+۵ ، تهران هنوز پاسخی رسمی نداده است.

کاترین اشتون روز جمعه طی نامه ای پیشنهاد مذاکرات وین از ۱۵ تا ۱۷ نوامبر را تکرار کرده است.

در این نامه ابراز امیدواری شده با توجه به آنکه زمان چندانی به این تاریخ پیشنهادی نمانده، ایران پاسخی "سریع و مثبت" بدهد.

خانم اشتون گفته است این گفتگوها با میهمانی شامی در روز ۱۵ نوامبر آغاز می شود و دو روز بعد صرف مذاکره برای رسیدن به توافقی خواهد شد.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران هفته پیش این دعوت را "خبری خوب" خواند.

مقام های ایران همواره گفته اند مذاکره تنها راه حل اختلافات اتمی این کشور با گروه ۱+۵ است.

در همین حال روسیه نیز از ایران خواسته است به پیشنهاد مذاکرات خانم اشتون پاسخ مثبت دهد.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس سرگئی ریابکف معاون وزیر خارجه روسیه گفته است: "ما از دوستان و همکاران ایرانی خود می خواهیم پاسخی رسمی و مثبت به این دعوت بدهند."

منوچهر متکی دو هفته پیش "اواخر اکتبر و اوایل نوامبر" را زمان مناسبی برای گفتگوهای اتمی با نمایندگان گروه ۱+۵ دانسته و اعلام کرده بود "طرفین در حال رایزنی برای تعیین تاریخ دقیق، سطح و محل این گفتگوها هستند."

همان زمان پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود: "اگر ایران آماده مذاکرات است، تنها کاری که باید بکند این است که تلفن را بردارد و تاریخی را تعیین کند."

ایران و نمایندگان۱+۵ (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) پاییز سال گذشته بر سر مبادله بخش اعظم اورانیوم غنی شده ایران با سوخت هسته ای راکتور پژوهشی تهران به توافق کلی دست یافتند اما ایران بعدا با جزئیات آن طرح مخالفت کرد و عملا از پذیرش آن سر باز زد.

ایران چند ماه پیش بسته پیشنهادی دیگری تحویل نمایندگان گروه ۱+۵ داد اما آمریکا گفت که محتویات آن به نگرانی ها درباره برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد.

گروه ۱+۵ در حالی خواستار مذاکره با ایران است که علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که نزدیک به ۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در این کشور تولید شده است.

مطالب مرتبط