تأکید رهبر ایران بر افزایش نفوذ روحانیت در صداوسیما و آموزش‌وپرورش

آیت الله علی خامنه ای
Image caption رهبر ایران گفت که حضور روحانیان در صدا و سیما نباید فقط به سخنرانی و وعظ محدود بماند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در پاسخ به انتقاد بعضی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مورد وضعیت فرهنگی کشور، گفت که مسئولیت بخشی از این نقائص متوجه روحانیت و حوزه ها است.

او که چند روزی است به قم سفر کرده است، روز شنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در دیدار با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت که روحانیان باید در صدا و سیما و آموزش و پرورش ایران نفوذ و نقشی گسترده تر به عهده بگیرند.

بر اساس گزارش دفتر آیت الله خامنه ای، تعدادی از اعضای جامعه مدرسین، پیش از سخنرانی او در مورد برنامه های صدا و سیما و مسائل فرهنگی کشور سخن گفته و بر لزوم "رعایت بیش از پیش شئونات و ارزش های اسلامی در جامعه" تأکید کرده بودند.

گروهی از روحانیان سنتی ایران همواره به بعضی از برنامه های سرگرم کننده رادیو و تلویزیون ایران ایراد می گیرند و از "کم توجهی" مسئولان دولت و نیروی انتظامی به مسائلی همچون "بد حجابی" بانوان انتقاد می کنند.

رهبر ایران در پاسخ به سخنان اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت که حوزه های علمیه باید روحانیان آشنا به مسائل هنری و آموزشی تربیت کنند تا بتوانند در اداره امور صدا و سیما و آموزش و پرورش مشارکت بیشتری داشته باشند.

او گفت: "لازمه تشکیل مجموعه ای از مشاوران روحانی صاحبنظر و آگاه و توانا در صدا و سیما، امکان اعمال نظر و جهت دهی صحیح در برنامه ها است".

آقای خامنه ای همچنین تأکید کرد که مسائل فرهنگی در آموزش و پرورش بر خلاف صدا و سیما پنهان است و گفت که حوزه های علمیه باید کسانی را تربیت کنند که توانایی تأثیرگذاری و "جهت دهی صحیح فرهنگی" در آموزش و پرورش را داشته باشند.

وزارت آموزش و پرورش ایران با همکاری حوزه علمیه قم طرحی را به نام طرح "روحانی مدرسه" پیگیری می کند که هدف آن افزایش حضور و تأثیر روحانیت در تعلیم و تربیت دانش آموزان ایرانی اعلام شده است.

رهبر ایران روز شنبه از مسجد جمکران، آرامگاه شیخان قم و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه هم بازدید کرد.

مطالب مرتبط