'فقط افراد متمکن و متخصص می توانند نهاد مردمی تشکیل دهند'

علیرضا افشار
Image caption معاون وزارت کشور می گوید که جوانان می توانند گواهینامه فعالیت خود را از سازمان جوانان دریافت کنند

علیرضا افشار، معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور می گوید که از این به بعد تنها افرادی می توانند سازمانهای غیر دولتی را تشکیل دهند که تمکن مالی و یا تخصص در حوزه فعالیت همان ( ان جی او) را داشته باشند.

آقای افشار روز شنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "دانشجویان و جوانانی که تخصص یا تمکن مالی برای ایجاد سازمان مردم نهاد ندارند به سازمان ملی جوانان مراجعه و گواهینامه فعالیت دریافت کنند تا این تمرینی باشد برای فعالیت آینده آن ها در سطح استانی و کشوری."

برخی مدیران سازمان های غیردولتی می گویند که در سالهای اخیر و در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد محدودیت هایی برای فعالیت سازمان های غیر دولتی که در حال حاضر دولت آنها را سازمان های "مردم نهاد" می نامد، ایجاد شده است

هفته گذشته نیز آقای افشار در ارتباط با سازمان های غیر دولتی گفته بود که از این به بعد آن ها "حق تجارت یا سود آوری ندارند و اگر هم برای تامین هزینه های خود نیاز به درآمد دارند با سازمانهای دولتی در حوزه کاری خود قرارداد ببندند تا منفعت این قرارداد برای اهداف (ان جی او) صرف شود."

معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور در سخنان تازه خود گفت که از این به بعد سازمان های دولتی موظف به شناسایی سازمان های غیر دولتی در حوزه تخصصی خود هستند.

او از اجرای "طرح تعامل میان سازمان های غیر دولتی با سازمان های دولتی" خبر داد که در آن هر نهاد مردمی که به صورت تخصصی در رشته ای فعالیت می کند باید با سازمان دولتی مرتبط با خود تعامل برقرار کند.

هفته گذشته، معاونت اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور به سازمان های غیردولتی (ان جی او ) در ایران هشدار داده بود که نباید فعالیت سیاسی کنند.

چند ماه پیش از این هم پلیس ایران اعلام کرده بود که قصد دارد سازمان های غیر دولتی (ان جی او) را "به صورت متمرکز" ساماندهی کند.

سرتیپ محمدرضا علیپور،جانشین فرمانده نیروی انتظامی تهران اوایل اردیبهشت سالجاری گفته بود که "دغدغه پلیس این است که نظارت کافی و درستی بر روی سازمان های مردم- نهاد وجود ندارد و هیچ نظارتی بر صدور مجوز برای این مراکز وجود ندارد."

اکنون وزارت کشور ایران می گوید که بر تشکل هایی که "بر اساس قوانین از سازمانهای تخصصی نظیر بهزیستی، سازمان ملی جوانان یا وزارت کشور مجوز می گیرند، نظارت دارد."

مطالب مرتبط