شرکت هما: به هواپیماهای ایرانی در چند فرودگاه سوخت نمی دهند

هواپیمای ایرانی
Image caption مدیر عامل هواپیمائی ایران می گوید تحریم ها نباید درباره هواپیماهای مسافربری اعمال شود.

فرهاد پرورش، مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) می گوید که هواپیماهای ایرانی در سه فرودگاه برای دریافت سوخت با محدودیت هایی روبرو بوده اند.

آقای پرورش روز شنبه اول آبان (23 اکتبر) در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گفت که علاوه بر کمپانیهای نفتی اروپایی، چند کمپانی غیر اروپایی هم برای تحویل سوخت به هواپیماهای ایران محدودیت هایی اعمال کرده اند اما این مسئله سبب لغو پروازهای این شرکت نشده است.

از مدتی پیش برخی شرکت ها در فرودگاه های کشورهای غربی به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند و این مسئله با اعتراض ایران روبرو شده است.

رامین میهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه چند روز پیش علیه ادامه این وضعیت هشدار داده و گفته بود که تداوم این رویکرد "منافع آنها را محدود می کند و برخورد با این اقدام نسنجیده و روش مقابله با آن، در دستور کار ایران است."

به گفته آقای پرورش، اگر کمپانیهای نفتی بخواهند تسلیم تهدیدهای آمریکا شوند، هواپیماهای ایرانی مجبور می شوند مسیرهای پروازی خود را از نقاطی صورت دهند که بتوانند سوخت گیری کنند.

مدیر عامل هما به قراردادهای دو جانبه هوایی اشاره کرد که طبق آن کشورها موظف هستند "تسهیلات لازم را برای پرواز امن و آسان برای شرکت هواپیمایی کشور مقابل فراهم کنند."

او با اشاره به موفقیت های ایران در برخورد با تحریم های سی ساله، گفت: "کنوانسیون شیکاگو درباره تحریم ها نیز به صراحت اعلام کرده است که این تحریم ها نباید درباره هواپیماهای مسافری اعمال شود."

پیش از این و به هنگام انتشار خبر توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی، گفته شد که تشکیلات فرودگاهی در بسیاری از کشورها با مساله سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ارتباطی ندارند و این بخش از خدمات فرودگاهی به طور مستقل توسط شرکت های عرضه فرآورده های نفتی عرضه می شود..

اگرچه قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران شامل توقف تحویل فرآوردهای نفتی به این کشور نیست، اما ایالات متحده به طور یکجانیه محدودیت هایی را علیه فروش این اقلام به ایران تصویب کرده و به اجرا گذاشته است.

قانون محدودیت فروش سوخت به ایران برای شرکت ها و شهروندان آمریکایی که این قانون را نقض کنند مجازات هایی در نظر گرفته است اما شهروندان و شرکت های غیرآمریکایی فعال در خارج از خاک آن کشور قاعدتا مشمول چنین مجازات هایی نمی شوند.

با این همه، شرکت های غیرآمریکایی نگران آن هستند که در صورت انجام معاملاتی با ایران در زمینه های منع شده در قوانین آمریکا، فعالیت های آنان در آن کشور با محدودیت هایی مواجه شود و به همین دلیل داوطلبانه از تنبیه های یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت می کنند.

مطالب مرتبط