انتقاد محافظه کاران از 'تضعیف جایگاه روحانیت'

آیت الله علی خامنه ای
Image caption برخی از روحانیان محافظه کار محمود احمدی نژاد و اطرافیانش را به بی توجهی به دیدگاه ها و جایگاه روحانیت متهم می کنند

تعدادی از چهره های ارشد جناح محافظه کار در ایران، از کسانی که به گفته آنان دنبال تضعیف جایگاه روحانیت هستند انتقاد کردند.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، محمدرضا باهنر نایب رئیس سابق مجلس و قربانعلی دری نجف آبادی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان، از جمله چهره هایی هستند که اظهارات آنها در همین زمینه، امروز ۲ آبان (۲۴ اکتبر) در خبرگزاری های ایران منتشر شده است.

همزمان، سایت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری، در صفحه اول خود سخنان چهار ماه پیش نامبرده را مجددا منتشر کرده که طی آن، محمود احمدی نژاد را به "ستیز با روحانیت" و القای اینکه "روحانیت در اداره جامعه کارایی ندارد" متهم کرده است.

در پی اظهارات چند روز پیش آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در جمع روحانیان قم در انتقاد از تلاش "جبهه استکبار" برای ترویج "اسلام بدون روحانیت"، تعدادی از چهره های حکومتی به انتقاد از ترویج کنندگان این دیدگاه در ایران پرداخته اند.

"حکومت دینی بدون روحانیت معنا ندارد"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه امروز در جلسه مسئولان عالی قضایی با انتقاد از کسانی که تلاش می‌کنند "بین روحانیون و نظام فاصله بیاندازند" گفت: "با توجه به فرموده مقام معظم رهبری نظام ما حکومت دینی است و حکومت دینی بدون روحانیت معنا و مفهومی ندارد."

به گزارش همین خبرگزاری، محمدرضا باهنر نماینده تهران و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز با تاکید بر اینکه "احدی نباید به مرجعیت و روحانیت پشت کند"، طرفداران "بحث دین منهای روحانیت و مرجعیت" را در مسیر "گمراهی" دانست. این نماینده مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی در قم در مورد اهمیت وحدت اظهار داشت: "اگر کسی بخواهد خواص را آنقدر ریزش دهد که چیزی از آن نماند و تنها گروهی و اطرافیانشان باقی بمانند، وحدت خواص متجلی نمی‌شود."

در اظهار نظری دیگر، قربانعلی دری نجف آبادی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به هواداری مخالفان جمهوری اسلامی از دیدگاه "اسلام منهای روحانیت"، طرفداران این دیدگاه را تحت حمایت "صهیونیسم جهانی" و آمریکا دانست.

انتشار اظهارات فوق در خبرگزاری های ایران در حالی صورت می گیرد که از زمان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری دهم، بسیاری از محافظه کاران منتقد دولت، محمود احمدی نژاد و همکارانش را به نادیده گرفتن دیدگاه ها و جایگاه روحانیت در اداره کشور متهم کرده اند.

این انتقادات از زمانی اوج گرفت که شخص آقای احمدی نژاد در جریان مناظره های انتخاباتی تلویزیونی، اتهاماتی را به برخی از مقام های ارشد روحانی وارد کرد و بعد از رسیدن مجدد به مقام ریاست جمهوری نیز اسفندیار رحیم مشائی را، علی رغم مخالفت شدید بسیاری از چهره های ارشد روحانی، به سمت معاونت اول و سپس ریاست دفتر خود منصوب کرد.

مطالب مرتبط