احمدی نژاد: ملاک عمل ما اسلام ایرانی است

همایش جنگ نرم در ایران

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در همایش "جنگ نرم" از حساسیت های برخی به کلمه "ایرانی" انتقاد کرد و گفت: "آن اسلامی برای ما ملاک عمل است که ایرانی است."

آقای احمدی نژاد، روز دوشنبه ۳ آبان ماه (۲۵ اکتبر) در همایش "جنگ نرم"، که در دانشگاه تهران برگزار شد، بار دیگر از اصطلاح مناقشه بر انگیز "اسلام ایرانی" استفاده کرد و گفت: "برخی به کلمه ایرانی حساسیت نشان می دهند و تصور می کنند ناسیونالیسم یا قوم گرایی است که البته به صورت مطلق اینگونه نیست."

او با اشاره به دریافت های مختلفی که از اسلام در جهان وجود دارد گفت: "تجربه تاریخی نشان داده است سهم ایرانی و برداشت ایرانی از حقیقت سهم نزدیک تری از حقیقت است."

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که برنامه هایش را "با فهم ایرانی از اسلام" تنظیم می کند.

یکی از حاضران در جلسه به این بخش از سخنان آقای احمدی نژاد اعتراض کرد و گفت: "برخی ها از جمله علما به شما ایراد می گیرند که ملیت گرایی را جایگزین امت محوری نکنید."

آقای احمدی نژاد اظهارات معترض را تایید گفته های خود دانست و گفت: "پذیرفتن اسلام توسط ایرانیان به دلیل متمدن تر و پیشرفته تر بودن این ملت از کسانی بود که اسلام را به آنها عرضه کردند."

او با مقایسه "اسلام علوی" و "اسلام ایرانی" گفت: "ممکن است عده ای در کشورهای دیگر باشند که مدعی اسلام علوی باشند اما وقتی آنها را با اسلامی که در ایران است مقایسه می کنید می بینید اسلام ایرانی به اسلام علوی نزدیک تر است."

پیش از این، اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد درباره "مکتب ایرانی" و تمجید آقای احمدی نژاد از کوروش، شاه هخامنشی به عنوان نمونه مدیریت ایرانی در جهان، با انتقاد های تندی رو به رو شده بود.

'غرب مرکز تولید اندیشه'

آقای احمدی نژاد، در بخش دیگری از سخنانش به مصرف تولیدات غرب در دانشگاه ها و مراکز علمی ایران اشاره کرد و این موضوع را تلخ دانست.

او گفت: "هنوز غرب مرکز تولید اندیشه است و ما حتی در کشور خود نیز تولیدات آنها را مصرف می کنیم."

آقای احمدی نژاد بر لزوم تغییر این وضعیت تاکید کرد و گفت: "باید یک جا به جایی اتفاق بیافتد و امیدوار و مطمئن هستم که این اتفاق خواهد افتاد."

مقامات ایران، از جمله آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در یک سال گذشته بارها درباره لزوم تغییر متون درسی رشته های علوم انسانی دانشگاه ها صحبت کرده اند.

دو روز پیش و در پی دستور کامران دانشجو، وزیر علوم ایران درباره "ترسیم نقشه جامع " رشته های علوم انسانی، ابوالفضل حسنی، مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم ایران از توقف صدور مجوز جدید برای ۱۲ رشته علوم انسانی در دانشگاه ها خبر داده بود.

او گفته بود که در حال حاضر پذیرش دانشجو در این ۱۲ رشته ادامه دارد اما از توسعه این رشته ها تا بازنگری کامل در محتوای درسی آنها، به دلیل عدم انطباق با مبانی اسلام جلوگیری خواهد شد.

حقوق، مطالعات زنان، حقوق بشر، مدیریت، مدیریت فرهنگی و هنری، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، فلسفه، روانشناسی، علوم تربیتی و علوم سیاسی از جمله رشته هایی هستند که مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم از بازنگری محتوای آنها خبر داده است.

"همایش ملی جنگ نرم" از صبح روز دوشنبه ۳ آبان به مدت دو روز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران، آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری ها آقای احمدی نژاد در آغاز این همایش از وب سایتی با عنوان "دانشنامه جنگ نرم" رو نمایی کرد.

در این همایش علاوه بر آقای احمدی نژاد، تعداد زیادی از مقامات ایران از جمله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل، محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگا ه ها، فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، یحیی رحیم صفوی، مشاور آیت الله خامنه ای شرکت داشتند.

'همایش کیک و ساندیس'

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از دیگر سخنرانان این همایش بود که "شیوه کسب خبر، دگرگونی در هویت مردم، کاهش دادن سرمایه اجتماعی، تردید افکنی، ایجاد فضای هیجانی، اتهام زنی، توسل به طنز و تمسخر" را از تاکتیک های دشمنان در جنگ نرم دانست.

آقای حسینی گفت که جنگ نرم باعث شده است که عده ای که روزگاری با انقلاب بودند نیز فریب بخورند.

او با اشاره به شیوه طنز و تمسخر در جنگ نرم و با اشاره به راهپیمایی طرفداران دولت و آیت الله خامنه ای در روز نهم دی ماه سال گذشته، گفت: "به طور مثال عده ای حضور پر شکوه مردم در راهپیمایی روز نهم دی را به سخره گرفتند و آن را همایش کیک و ساندیس اعلام کردند."

آقای حسینی تاکید کرد که در جنگ نرم باید افراد را متقاعد کرد و گفت که نمی توان با سرکوب پیروز شد، بلکه باید استدلال کرد.

او همچنین به حضور برخی فیلم های ایرانی که در آن " چهره ای عقب مانده از جامعه کنونی ایران به تصویر کشیده شده است" در جشنواره های جهانی اشاره کرد و جایزه دادن و تقدیر از این فیلم ها را "از اهداف دشمنان" دانست.

در یک سال گذشته مقامات وزارت ارشاد بارها از اعمال محدودیت بیشتر برای حضور فیلم های ایرانی ر جشنواره های سینمایی جهان خبر داده اند.

'هدفمندی یارانه؛ هدف جنگ نرم'

یحیی رحیم صفوی، مشاور آیت الله خامنه ای و فرمانده پیشین سپاه پاسداران ایران نیز در سخنانی در همایش "جنگ نرم" موضوع اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را یکی از اهداف مبارزه "جنگ نرم" عنوان کرد.

او گفت: "ما از همه ملت، اندیشمندان و دانشگاهیان می خواهیم از این طرح که نجات اقتصاد ما را در پی دارد و هیچ راهی جز اجرای این طرح نداریم، حمایت کنند."

آقای رحیم صفوی در بخش دیگری از سخنانش اقلیت ها و اقوام ایرانی را در معرض تهاجم فرهنگی دانست و گفت که اگر جمهوری اسلامی به آنها خوب رسیدگی کند، خود آنها می توانند به مقابله با جنگ نرم بپردازند.

در روزهای گذشته و همزمان با نزدیک شدن به اجرای کامل طرح هدفمند کردن یارانه ها در ایران، هشدارهایی از سوی مسئولان ایرانی، درباره مخالفت و اعتراض به این طرح منتشر شده است.

مطالب مرتبط