بهبود جایگاه ایران در جهان از نظر رتبه فساد مالی و اداری

پول ایرانی
Image caption ایران با وجود بیست و دو پله صعود نسب به سال گذشته هنوز در رتبه ای پایین از جدول سنجش فساد قرار دارد

بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین الملل، ایران با ۲۲ پله صعود نسبت به سال گذشته، در جایگاه بهتری در میان کشورهای جهان از نظر وضعیت فساد مالی و اداری قرار گرفت.

با این حال ایران در حال حاضر در جدول شاخص فساد که سازمان شفافیت بین الملل آن را ارائه داده است، در رتبه صد و چهل و ششم قرار دارد.

سازمان شفافیت بین الملل، یک سازمان بین المللی است که همه ساله به بررسی وضعیت فساد مالی و اداری در کشورهای جهان می پردازد و بر اساس تحقیقات خود، جدولی از رتبه بندی کشورهای جهان ارائه می دهد.

در تازه ترین گزارش این نهاد بین المللی که در نتیجه تحقیقاتی در میان ۱۷۸ کشور جهان انجام گرفته است، دانمارک با قرار گرفتن در صدر جدول عنوان سالم ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده، و سومالی با قرار گرفتن در پایین جایگاه جدول به عنوان فاسدترین کشور جهان معرفی شده است.

در تحقیق سال گذشته سازمان شفافیت بین الملل، ایران رتبه صد و شصت و هشتم جهان را داشت.

کشورهای جنگ زده، در میان فاسد ترین های جهان

از نکات قابل توجه گزارش سازمان شفافیت بین الملل در سال ۲۰۱۰، قرار داشتن کشورهای جنگ زده جهان در میان فاسد ترین ها از نظر مالی و اداری است.

در فهرست جدید این سازمان بین المللی که مقر اصلی آن در شهر برلین آلمان است، سومالی، برمه، افغانستان و عراق به ترتیب رتبه های اول تا چهارم را از نظر فاسد ترین کشورهای جهان دارند.

این سازمان در گزارش اخیر خود اعلام کرده که فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان بیش از سایرین از پیامدهای فساد آسیب می بینند.

هوگت لابل، از مسئولان شفافیت بین الملل این طور نتیجه گیری کرده است که این کشورها باید تلاش بیشتری برای اعمال و اجرای قوانین و مقررات جاری از خود نشان بدهند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که بحران جهانی اقتصاد به افزایش فساد در میان برخی از کشورهای ثروتمند جهان هم منجر شده است.

جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که نسبت به سال گذشته میزان فساد مالی و اداری در آنها افزایش یافته است.

آمریکا با وجود سقوط در این رده بندی و قرار گرفتن در جایگاه بیست و دوم جهان، همچنان در میان کشورهای بالای جدول (با فساد کمتر) است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست