نامه های پزشکان در اعتراض به بازداشت علی شکوری راد

علی شکوری راد، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی
Image caption آقای شکوری راد از سخنگوی قوه قضاییه به خاطر اظهاراتش درباراه انحلال جبهه مشارکت، انتقاد کرده بود

تعدادی از پزشکان ایرانی با ارسال دو نامه جداگانه بازداشت علی شکوری راد، عضو انجمن اسلامی پزشکان و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی را محکوم کرده و خواهان آزادی او شده اند.

علی شکوری راد روز سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۸۹ بعد از مراجعه به دادسرای مستقر در زندان اوین تهران بازداشت شد و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، دلیل دستگیری او را مسائل امنیتی عنوان کرد.

یکی از دو نامه ای که در اعتراض به بازداشت آقای شکوری راد نوشته شده، خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه است.

در این نامه کوتاه که به امضای ۱۶۵ پزشک و استاد دانشگاه رسیده، آمده است: "دستگیری جناب آقای دکتر علی شکوری راد استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس بخش رادیولوژی بیمارستان سینا، رزمنده دوران دفاع مقدس و نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی موجی از اعتراضات و نارضایتی در جامعه دانشگاهی و مجموعه پزشکان ایجاد کرده است ... بدون شک ادامه بازداشت ایشان موجب تأثر و تأسف جامعه پزشکی کشور و مردم خواهد بود. اینجانبان پزشکان و اعضای هیئت علمی دانشگاهها خواستار آزادی سریع ایشان هستیم."

نامه دیگری را که منتشر شده، ۲۲ پزشک که خود را "پزشکان تیم‌های اضطراری دوران دفاع مقدس" خوانده اند امضا کرده اند و در این نامه علاوه بر محکوم کردن "دستگیـری اشخاص به دلیل اعلام مواضع و اظهار عقیده"، خواهان آزادی "هر چه سریع تر" آقای شکوری راد شده اند.

آقای شکوری راد چند روز پیش از بازداشت با انتشار مطلبی انتقادی در وبلاگ شخصی خود سخنان غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور را "افتضاح قضایی" توصیف کرده بود و گفته بود که او باید از قوه قضائیه برود.

اشاره او به سخنان آقای محسنی اژه‌ای درباره انحلال دو حزب اصلاح طلب جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که در هفته های گذشته محل مناقشه میان دستگاه قضایی و مخالفان دولت ایران بوده است.

احتمال آزادی علی شکوری راد

از سوی دیگر صدیقه خدمت، همسر علی شکوری راد، به وب سایت جبهه مشارکت گفته است که از دادسرای مستقر در زندان اوین با او تماس گرفته اند و از او خواسته اند برای آزادی همسرش وثیقه تودیع کند.

به گفته خانم خدمت، ماموران دادسرا گفته اند که احتمال آزادی آقای شکوری راد در روز سه شنبه (۴ آبان ۱۳۸۹) وجود دارد.

تا لحظه تنظیم این خبر، گزارشی از آزادی این عضو جبهه مشارکت منتشر نشده است.

مطالب مرتبط