سی سال محرومیت از روزنامه‌نگاری برای یک روزنامه‌نگار ایرانی

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار
Image caption ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگاری است که دادگاهی در ایران او را سی سال از کار روزنامه نگاری محروم کرده است

یک دادگاه تجدید نظر در ایران حکم یک سال حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت از روزنامه‌نگاری برای ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و فعال حقوق زنان در ایران را تأیید کرد.

بر اساس خبری که روز دوشنبه ۳ آبان ماه (۲۵ اکتبر) منتشر شده است، شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران، رای دادگاه بدوی برای خانم بنی یعقوب را تایید کرد.

خانم بنی یعقوب، روزنامه نگار و از فعالان حقوق زنان، به همراه همسرش، بهمن احمدی امویی در جریان وقایع پس از انتخابات سال گذشته ایران دستگیر و مدتی بعد با سپردن وثیقه آزاد شد.

شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به "احکام عجیبی" که در دادگاه های مربوط به رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران صادر شده است، صدور چنین احکامی را در تاریخ دادگستری ایران بی سابقه خواند.

خانم عبادی درباره حکم محرومیت ۳۰ ساله از کار روزنامه نگاری برای خانم بنی یعقوب گفت: "سوال من از قاضی صادر کننده این حکم این است که آیا اطمینان دارد که قوه قضائیه جمهوری اسلامی ۳۰ سال باقی خواهد ماند که بخواهد این حکم را اجرا کند؟"

او با اشاره به اینکه این حکم حتی با قوانین جاری ایران هم همخوانی ندارد، گفت: "بر اساس قوانین، محرومیت از بخشی از حقوق اجتماعی باید مدت معقولی داشته باشد، مثلا یک، دو یا سه سال. این که فردی را که در آستانه ۴۰ سالگی است بخواهند برای ۳۰ سال از نوشتن محروم کنند، بیشتر به یک شوخی شبیه است تا به یک حکم قضایی."

خانم عبادی صدور چنین احکامی را نشانه از دست رفتن استقلال قوه قضائیه ایران دانست و گفت که قضات مسئول رسیدگی به پرونده متهمان سیاسی به "آلت دست ماموران امنیتی" تبدیل شده اند.

او گفت که چند تن از موکلانش در جریان بازجویی هایشان از سوی بازجویان خود تهدید شده اند که "به قاضی می گوییم تو را به فلان مدت محکوم کند" و بعدها قاضی در دادگاه همان محکومیت را برایشان صادر کرده است.

خانم بنی یعقوب به جرم "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به رئیس جمهوری" محاکمه و محکوم شده است.

پیش از این نیز احمد زید آبادی، روزنامه نگار و فعال سیاسی به تحمل ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به گناباد و محرومیت دائمی از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود.

مطالب مرتبط