دادستان تهران: ۱۵ جاسوس زندانی داریم

عباس جعفری دولت آبادی
Image caption اظهارات قبلی عباس جعفری دولت آبادی در مورد متهمان به جاسوسی، حکایت از نزدیکی برخی از آنها به نهادهای حکومتی داشت

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران گفت که ۱۵ نفر "جاسوس" با حکم محکومیت ۱۰ تا ۱۵ سال حبس در زندان های ایران به سر می‌برند، اما اسامی آنها "برای حفظ آبروی خانواده هایشان" اعلام نمی‌شود.

آقای جعفری دولت‌آبادی امروز ۴ آبان (۲۶ اکتبر) از بررسی هفت پرونده جدید جاسوسی در دستگاه قضایی خبر داد و افزود: "گروهی از ایرانیان داخل کشور در سفرهای خارجی با سرویس های بیگانه ارتباط برقرار کرده و پول هایی برای ارائه اخبار دریافت کرده اند و یکی از این افراد با گروهک منافقین ارتباط داشته است".

دادستان تهران سه هفته پیش نیز با هشدار در مورد نفوذ جاسوسان در نهادهای جمهوری اسلامی، از محاکمه "پنج جاسوس" در آینده نزدیک خبر داده بود.

وی در آن زمان، یکی ازمتهمان به جاسوسی را دارای "سابقه همکاری در حوزه هوایی و فضایی" و دو نفر دیگر را دارای "اطلاعات بسیار مهمی از قوه قضائیه" و "اطلاعات بسیار ریزی از مسائل دفاعی" توصیف کرده بود.

وی هشدار داده بود: "مسئولان باید هوشیار باشند و وقتی افرادی را در جایی می گمارند، بر او نظارت داشته باشند".

'سارا شورد باید بازگردد'

به گزارش خبرنگار مهر، دادستان تهران در سخنان امروز خود، در پاسخ به این پرسش که "چرا متهمان خارجی مانند رکسانا صابری، ملوانان انگلیسی و سارا شورد به راحتی با قید وثیقه آزاد می‌شوند" گفت: "پرونده رکسانا صابری و ملوانان انگلیسی مربوط به زمان مسئولیت من نبوده است، ولی در مورد پرونده سارا شورد باید بگویم که وی بر اساس قانون ایران به قید وثیقه آزاد شده و باید در زمان برگزاری دادگاه به ایران بیاید و در غیر این صورت حکم غیابی صادر شده و وثیقه اش ضبط می‌شود".

عباس جعفری دولت‌آبادی در ادامه، در ارتباط با وضعیت پرونده حزب مشارکت ایران اسلامی اظهار داشت: "براساس قانون، هر گونه فعالیت افراد این حزب بعد از انحلال غیرقانونی است و احزاب منحل شده حق برگزاری جلسات، کنگره یا دعوت مردم به تجمعات را ندارند".

اعضای حزب مشارکت انحلال این حزب را غیر قانونی توصیف کرده اند، اما آقای جعفری دولت‌آبادی امروز ضمن تاکید بر ممنوعیت فعالیت حزب مشارکت گفت: "کسانی که با نظام مقابله می‌کنند باید بدانند نظام محکم‌تر از گذشته با آنها برخورد می‌کند. آنها فکر کرده‌اند می‌توانند با چهار تا شعار با نظام بازی کنند و آبروی نظام را ببرند، در حالی که پایه‌های نظام محکم‌تر از چنین اقداماتی است".

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در باره "دستگیری پسر اولین دادستان انقلاب" تهران تصریح کرد: "دستگیری آقای هادوی به دلیل جرم امنیتی بوده ولی به دلیل مسایل امنیتی نمی توانیم اطلاع رسانی کنیم".

روز ۲۳ مهر برخی سایت ها از بازداشت محمد امین هادوی، فرزند مهدی هادوی اولین دادستان انقلاب تهران خبر داده بودند.