دارایی شرکت های دولتی ایران: ۷۰۰ میلیارد دلار

شرکتهای دولتی
Image caption رئیس سازمان حسابرسی ایران می گوید بیشتر مشکلات پیش آمده در شرکت های دولتی به خاطر ضعف قوانین است

اکبر سهیلی پور، رئیس سازمان حسابرسی ایران میزان دارائی های شرکت های دولتی را در حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان (۷۰۰ میلیارد دلار) برآورد کرده است.

آقای سهیلی پور روز شنبه ۴ آبان (۲۶ اکتبر) در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه تنها شرکت هایی که ۱۰۰ درصد سهم آنها متعلق به دولت باشد مورد رسیدگی سازمان حسابرسی قرار می گیرند، گفت:"در حال حاضر در حدود هزار شرکت وجود دارد که بخشی از سهام آنها یا تمام سهام آنها متعلق به دولت است."

سازمان حسابرسی ایران، سازمانی است که وظیفه قانونی آن رسیدگی به صورت های مالی شرکت های دولتی و نیمه دولتی است.

رئیس سازمان حسابرسی ایران می گوید که بیش از ده هزار مورد عدم رعایت قوانین در گزارش های تهیه شده توسط سازمان حسابرسی وجود دارد و شکایت هایی در این زمینه مطرح شده است.

به گفته رئیس سازمان حسابرسی عدم رعایت مفاد قانون تجارت محاسبات، عدم رعایت مقررات و قوانین، ضعف کنترل های داخلی، عدم رعایت استاندارد حسابداری و کسری ذخایر مالیاتی از جمله دلایل شکایت های مطرح شده است.

آقای سهیلی پور با بیان اینکه تاکنون در حدود سی گزارش و پرونده به دادگاه ارسال شده است، گفت:"حدود ۱۸ هزار گزارش مختلف توسط سازمان حسابرسی تهیه شده که بیش از ۱۴۰۰ گزارش آن مربوط به گزارشهای حسابرسی بوده است."

رئیس سازمان حسابرسی ایران می گوید که بسیاری از مشکلات پیش آمده ناشی از ضعف قانون است و قوانین مکرر، متعدد، متضاد و متناقض باعث شده که دستگاههای قانونی نتوانند آنچه را که قانون مطرح کرده اجرا کنند.

پیش از این دیوان محاسبات ایران هم، گزارش داده بود که وزارتخانه های اقتصاد و کشور و شرکت های فعال در بخش نفت و بانکها بیشترین انحراف را در قانون بودجه داشته اند.

بنابر گزارش دیوان محاسبات که بر عملکرد دولت و شرکت های دولتی نظارت دارد و بازوی نظارتی مجلس به حساب می آید، در بخش نفت در دو سال گذشته هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار انحراف فقط در بخش واردات بنزین اتفاق افتاده است.

مطالب مرتبط