نماینده مجلس ایران: بنزین تولید داخل، سرطان زاست

عسگر جلالیان
Image caption عسگر جلالیان می گوید در استان بوشهر مردم تماس فیزیکی مداوم با بنزین دارند

عسگر جلالیان، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران، بنزین تولید شده در پالایشگاه های این کشور را سرطانزا خوانده و خواهان توقف تولید آن شده است.

آقای جلالیان در یادداشتی که روز سه شنبه ۴ آبان ۱۳۸۹ (۲۶ اکتبر ۲۰۱۰) در وب سایت خبر آنلاین منتشر کرده، نوشته است که معاون پتروشیمی و معاون پخش وزارت نفت برای پاسخ گویی در این مورد در کمیسیون انرژی حضور پیدا کرده اند، "اما پاسخ‌های آنها برای نمایندگان قانع‌کننده نبود."

در پی اعمال تحریم های یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران که از جمله محدودیت هایی برای صادرات فرآورده های نفتی به این کشور را شامل می شود، دولت ایران تصمیم گرفت با تغییر کاربری مجتمع های پتروشیمی، از این کارخانه ها برای تولید بنزین و بی نیاز شدن از واردات این محصول استفاده کند.

وزارت نفت ایران حدود یک ماه پیش اعلام کرد که در زمینه تولید بنزین خودکفا شده است، اما به گفته این نماینده مجلس، این خودکفایی به قیمت سلامتی مصرف کنندگان به دست آمده است.

آقای جلالیان، که نماینده مردم شهرستان های بندر دیر، کنگان و جم (استان بوشهر) در مجلس است، در مورد خطرهای این بنزین نوشته است: "تماس فیزیکی و استشمام این بنزین غیر استاندارد موجب بیماری می‌شود و این در شرایطی است که در مناطقی مثل حوزه انتخابیه من، مردم به راحتی بنزین را جابجا می‌کنند و به خاطر مصرف سوخت قایق‌ها آن را در منزل نگهداری می‌کنند. تماس این بنزین با دست بسیار خطرناک است و این موضوع به صورت جدی در کمیسیون با مسئولین مطرح شده است. کمیسیون انرژی در مورد این قضیه پیگیر است."

این در حالی است که روز دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸۹، ۲۰۴ نماینده مجلس ایران در بیانیه ای از "دستاورد درخشان وزارت نفت در تولید ضربتی بنزین" تقدیر کردند.

صرفه اقتصادی؟

آقای جلالیان در یادداشت خود همچنین تاکید کرده است که اگر استانداردهای بهداشتی در تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی رعایت شود، تولید این بنزین دیگر از لحاظ اقتصادی هم به صرفه نیست.

تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی از ابتدا منتقدان دیگری هم داشته است.

یکی از طبیعی ترین اثرات این طرح، توقف تولید محصولات پتروشیمی در این مجتمع ها و در نتیجه کمبود این مواد در بازار بود.

با توجه به این که محصولات پتروشیمی مواد اولیه بسیاری از کارخانه ها هستند، این طرح منجر به کاهش یا توقف تولید در بعضی صنایع دیگر شد.

از جمله روز سه شنبه ۲۷ مهر اعلام شد که تولید شرکت تایر یزد به دلیل نداشتن مواد اولیه متوقف شده است.

ماده اولیه اصلی این کارخانه، کائوچوی مصنوعی است که در مجتمع پتروشیمی امام خمینی تولید می شود که در حال حاضر مشغول تولید بنزین است.

همچنین در روزهای اول تغییر کاربری مجتمع های پتروشیمی، انجمن صنایع رنگ و رزین با هشدار نسبت به کمبود مواد پتروشیمی در بازار اعلام کرده بود که این مسئله مشکلاتی را در زمینه تامین مواد اولیه برای تولید کنندگان بوجود آورده است.

مطالب مرتبط