علی شکوری‌راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت آزاد شد

علی شکوری راد، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی
Image caption آقای شکوری‌راد پیش از بازداشت، از سخنگوی قوه قضاییه به خاطر اظهاراتش درباراه انحلال جبهه مشارکت انتقاد کرده بود

علی شکوری‌راد، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی روز پنجشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) پس از ۱۶ روز بازداشت، با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

او روز ۲۰ مهر ماه به دادسرای ویژه مستقر در زندان اوین احضار و بازداشت شده بود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران علت بازداشت آقای شکوری راد را "مسائل امنیتی" عنوان کرده بود.

آقای شکوری راد چند روز پیش از بازداشت با انتشار مطلبی انتقادی در وبلاگ شخصی خود، سخنان غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور در مورد انحلال جبهه مشارکت را "افتضاح قضایی" توصیف کرده بود و گفته بود که او باید از قوه قضائیه برود.

آقای محسنی اژه ای چند روز پیش از آن در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان سخنگوی قوه قضائیه، گفته بود: "کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نسبت به [تخلفات] حزب مشارکت و سازمان مجاهدین اقدام کرده و پروانه این دو جریان را متوقف و از دادگاه تقاضای انحلال حزب مشارکت و سازمان مجاهدین را کرد و دادگاه این دو حزب را منحل کرد و این دو حزب حق فعالیت ندارند".

پس از آنکه حزب مشارکت این سخنان آقای محسنی اژه ای را تکذیب کرد، اعلام شد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، حکم انحلال این حزب را صادر کرد و آن را "قطعی" و غیر قابل تجدید نظر خواهی دانست.

آقای شکوری راد در واکنش به این اظهارات و حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در وبلاگ خود نوشته بود که این حکم بدون رعایت تشریفات قانونی و بدون حضور نمایندگان حزب صادر شده و هدف از آن حفظ حیثیت غلامحسین محسنی اژه ای بوده که در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود به عنوان سخنگوی جدید قوه قضائیه، بر اساس "شنیده ها" و "تمایلات قلبی" از انحلال دو حزب اصلاح طلب خبر داده بوده است.

تعدادی از پزشکان ایرانی پس از بازداشت آقای شکوری راد با ارسال دو نامه جداگانه بازداشت او را که عضو انجمن اسلامی پزشکان است محکوم کرده و خواهان آزادی او شده اند.

مطالب مرتبط