رئیس بسیج: آزادسازی یارانه ها درد دارد، مردم تحمل کنند

غلامرضا نقدی و محمود احمدی نژاد
Image caption غلامرضا نقدی بسیج را همکار دولت در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها دانست

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ایران، هدفمند کردن یارانه را جراحی بزرگی توصیف کرد که باید "برای عبور از خطر" به "دردهای" آن تن داد.

آقای نقدی امروز ۶ آبان (۲۸ اکتبر) در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: "بخش‌هایی که ممکن است با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در معرض آسیب پذیری قرار بگیرد باید تلاش کنند که صبر و تحمل بیشتری از خود نشان دهند تا بعد از این مرحله بتوانند طعم میوه‌های شیرین اجرای این قانون را بچشند."

اجرای طرح آزادسازی تدریجی قیمت ها در ایران، با انتشار اظهارنظرهای متعددی از سوی مقام های سیاسی و امنیتی ایران در مورد تبعات احتمالی این طرح همراه بوده است.

'مردم به خاطر منافع ملی از منافع کوتاه مدت چشم بپوشند'

محمدرضا نقدی به مردم توصیه کرد که به خاطر منافع ملی "از منافع شخصی کوتاه مدت خود چشم بپوشند" و از حذف یارانه ها برای "سوداگری" استفاده نکنند.

وی در خصوص برنامه‌های بسیج برای کمک به دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: "با توجه به اینکه بسیج به عنوان مکمل همه وزارتخانه‌ها هرجا که لازم باشد ورود پیدا می‌کند، در این رابطه هم اطلاع رسانی به مردم و همچنین فرهنگسازی در جامعه در دستور کار سازمان بسیج مستضعفین قرار دارد."

رئیس سازمان بسیج مستضعفین ادامه داد: "اطلاع رسانی به دولت از دیگر برنامه‌های ما به شمار می‌رود؛ به طوری که اگر نارسایی‌ها را هنگام اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در گوشه و کنار کشور مشاهده کردیم آن را به سمع و نظر دولت و مردم می‌رسانیم تا این مشکلات را برطرف کنند."

ناظران اقتصادی پیش بینی می کنند که حذف یارانه برخی از کالاها و خدمات، افزایش تورم را به همراه داشته باشد و باعث افزایش فشار بر اقشاری از جامعه ایران شود.

عده ای از مسئولان جمهوری اسلامی، مخالفان حکومت را متهم کرده اند که تلاش دارند با استفاده از افزایش احتمالی نارضایتی های اقتصادی بعد از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، ناآرامی های اجتماعی به وجود بیاورند.

یک هفته پیش، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات گفته بود که وزارتخانه تحت مسئولیت وی برای برخورد با کسانی که قصد ایجاد مشکل در مسیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را داشته باشند، پیش بینی های لازم را انجام داده است.

پیش از آن، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، "دشمنان جمهوری اسلامی" را به تلاش برای ایجاد اغتشاش در کشور متهم کرده و از احتمال وقوع "فتنه اقتصادی" خبر داده بود.

مطالب مرتبط