محمد رویانیان: قیمت گاز مصرفی خودروها بیش از دو برابر می شود

خودروی ایرانی
Image caption مسئولان ایرانی می گویند که بیش از دو میلیون خودرو در ایران گاز سوز هستند

محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ایران می گوید که قیمت سی ان جی مصرفی خودردها به بیش از دو برابر افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور روز چهارشنبه (۵ آبان) ۲۷ اکتبر با بیان اینکه به زودی قیمت سی ان جی اعلام می شود، گفت: "این افزایش قیمت بیش از دوبرابر خواهد بود و مردم تصور نکنند که قیمت سی ان جی (گاز طبیعی فشرده) به ۸۰ تومان افزایش می یابد."

هم اکنون بیشترین میزان سی ان جی ایران به مصرف خودروهای گاز سوز می‌ رسد که قیمت آن ۴۰ تومان به ازای هر متر مکعب است. این در حالی است که بیش از دو میلیون خودروی دوگانه سوز از گاز سی ان جی به عنوان سوخت اصلی خود استفاده می‌کنند.

آقای رویانیان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۰ درصد سبد خودروها را سی ان جی تشکیل می دهد، ایران را سومین دارنده خودروهای گازسوز در سطح جهان دانست.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، کاهش وابستگی به واردات و مصرف بنزین در سال های اخیر را یکی از پیامدهای متنوع سازی سبد سوخت خودروها دانست و گفت: "هم اکنون مصرف روزانه بنزین در ایران ۶۳ میلیون لیتر است که اگر سهمیه بندی و توسعه سی ان جی اجرایی نمی شد به بیش از ۱۰۰ میلیون در روز افزایش می یافت."

پیش از این حسین هاشمی، مدیر صنایع خودرویی ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت، اعلام کرده بود که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت سی ان جی معادل ۶۰ درصد قیمت بنزین تعیین خواهد شد.

آقای هاشمی در گفت و گو با خبرگزاری فارس با اشاره به نزدیک شدن زمان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفته بود: "هم اکنون مردم به سمت گازسوز کردن خودروهایشان هجوم آورده اند تا از قیمت ارزان سوخت سی ان جی استفاده کنند."

او با درخواست از مردم برای عجله نکردن در گازسوز کردن خودروهایشان به "محدودیت ظرفیت داخلی تولید مخازن سی ان جی" و هم چنین "خطرناک بودن مخازنی که غیر قانونی وارد کشور می شوند"، اشاره کرده بود.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر و شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

مطالب مرتبط