مبادلات نفتی ایران با چین و ژاپن کاهش یافته است

پالایشگاه چین
Image caption ایران تامین کننده بخش قابل توجهی از نیازهای چین به نفت بوده است

ایران کاهش مبادلات نفتی با دو کشور چین و ژاپن را تایید کرده است.

روز جمعه، 7 آبان (29 اکتبر)، محمد علی خطیبی، نماینده ایران در سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، ضمن تایید تلویحی کاهش ارتباط نفتی ایران با چین و ژاپن، گفت که "کاهش حجم مبادلات نفتی بین ایران و کشورهای چین و ژاپن مقطعی و کوتاه مدت است."

آقای خطیبی در مورد علل کاهش مبادلات نفتی ایران با این دو کشور و زمان بازگشت مبادلات به سطح قبلی توضیح بیشتری نداده است.

اظهارات آقای خطیبی در حالی انتشار می یابد که در روزهای اخیر، گزارش هایی در مورد اقدام شرکت های بزرگ چینی در زمینه کاستن از همکاری های نفتی با جمهوری اسلامی منتشر شده بود.

براساس این گزارش ها، با افزایش تعداد توافق های نفتی چین و ایالات متحده، دولت چین به شکلی غیر رسمی از شرکت های نفتی این کشور خواسته است تا در راستای تحریم های یکجانبه نفتی ایالات متحده علیه ایران، از میزان همکاری با ایران بکاهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از زمان وضع تحریم های جدید نفتی ایالات متحده علیه ایران، "شرکت ملی نفت چین" و "شرکت ملی نفت فلات قاره چین"، که دو شرکت عمده نفتی این کشور محسوب می شوند، به تلاش برای حضور گسترده تر در بازارهای آمریکا دست زده اند.

اوایل ماه جاری، شرکت ملی نفت فلات قاره چین قراردادی را با یک شرکت آمریکایی به منظور اکتشاف و استخراج گاز در ایالات متحده امضا کرد و شرکت ملی نفت چین نیز ماه گذشته اعلام کرد که با مشارکت شرکت آمریکایی شورون در یک طرح اکتشاف گاز در استرالیا سرمایه گذاری می کند.

تحریم یکجانبه ایالات متحده علیه ایران علاوه بر تنبیه های بین المللی مصوب شورای امنیت به اجرا گذاشته شده و به خصوص صنایع نفت و گاز جمهوری اسلامی را هدف گرفته است.

آثار تحریم یکجانبه آمریکا

قوانین آمریکا در مورد تحریم یکجانبه ایران، همکاری شهروندان و شرکت های آمریکایی با ایران در زمینه ها مشخص شده در این قوانین را منع می کند اما بسیاری از شرکت های غیرآمریکایی هم از بیم محدودیت در دسترسی به بازارهای ایالات متحده و همکاری با شرکت های آمریکایی، از این تحریم ها تبعیت کرده اند.

Image caption چینی ها همچنان در فعالیت های بخش انرژی در ایران مشارکت دارند

کارشناسان گفته اند که با افزایش حضور شرکت های چینی در بخش انرژی ایالات متحده، بر میزان تاثیرپذیری آنها در برابر تحریم های یکجانبه ایالات متحده افزوده می شود.

در سال های اخیر، ایران به یکی از تامین کنندگان اصلی نیازهای نفتی چین مبدل شده و میزان صادرات نفت ایران به آن کشور به سرعت رو به افزایش بوده است و پیش از تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت، در ایران این نظر نیز مطرح شده بود که چین مانع از تصویب چنین قطعنامه ای خواهد شد.

در حال حاضر، با خروج بسیاری از شرکت های خارجی از طرح های اکتشاف و توسعه منابع نفت و گاز ایران و اهمیت چین به عنوان طرف اصلی همکاری با ایران، نگرانی ایران از احتمال توقف این همکاری ها، افزایش یافته است.

گفته می شود که تاسیسات نفتی ایران به دریافت سرمایه و فن آوری خارجی برای ادامه تولید و صادرات نیاز دارد و خروج شرکت های خارجی نگرانی هایی را در بخش انرژی این کشور در پی داشته است.

شرکت های چینی هنوز در چند طرح نفت و گاز ایران حضور دارند اما خبرگزاری رویترز، به نقل از برخی منابع نفتی، گزارش کرده است که فعالیت اصلی این شرکت ها به جای عملیات میدانی در توسعه منابع، عمدتا بر فعالیت هایی مانند کارهای دفتری، نقشه برداری و طراحی برنامه های آتی تمرکز یافته است.

در پی تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت و وضع تحریم های یکجانبه آمریکا و اروپا علیه یرنامه های اتمی ایران، ژاپن نیز محدودیت هایی را در زمینه همکاری شرکت های ژاپنی با ایران از جمله در زمینه سرمایه گذاری در بخش انرژی به اجرا گذاشته است.

ایران از تامین کنندگان اصلی نیازهای نفتی ژاپن است اما مقامات ژاپنی تا کنون در مورد کاستن از میزان واردات نفت از ایران اظهار نظری نکرده اند.

تحریم نفتی ایالات متحده در زمانی به اجرا گذاشته می شود که بازار جهانی نفت همچنان در حالت رکود نسبی قرار دارد و کاهش تولید و صادرات هر یک از تولید کنندگان عمده به سادگی توسط سایر تولید کنندگان جبران می شود.

مطالب مرتبط