هشدار الهام در مورد گفتمان سازی مخالفان دولت

غلامحسین الهام
Image caption آقای الهام سخنگوی دولت نهم و از نزدیک‌ترین مشاوران آقای احمدی‌نژاد بود

غلامحسین الهام، مشاور حقوقی رئیس جمهوری ایران گروهی از اصولگرایان را به حمایت از مخالفان دولت متهم کرد و در مورد "تفرقه گفتمانی" اصولگرایان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای الهام روز پنجشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) گفت: "برخی دوستان مدعی اصولگرایی از فتنه حمایت کردند، اما اگر همین افراد از روزهای اول می ایستادند و شفاف سازی می کردند، فتنه اینقدر ادامه نمی یافت".

او از اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری به عنوان یکی از کسانی نام برد که از معترضان انتخاباتی حمایت کرده است و افزود: "اگر هاشمی پشت فتنه را نمی گرفت، فتنه تا این حد قدرت پیدا نمی کرد و موسوی عدد این حرف ها نبود و خاتمی شکست خورده هم نمی توانست تا این حد فساد ایجاد کند".

هواداران دولت و مسئولان حکومتی ایران، اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور را "فتنه" می خوانند و از رهبران مخالفان دولت با عنوان "سران فتنه" یاد می کنند.

آقای الهام هشدار داد که اختلافات بین اصولگرایان باعث شده است که اقلیت اصلاح طلب مجلس قدرت تصمیم سازی پیدا کنند و مخالفان دولت با استفاده از "حاشیه امن" ناشی از این اختلافات، به "گفتمان سازی" بپردازند.

به نظر می رسد منظور آقای الهام این است که انتقادات علیه دولت، حتی آنچه اصولگرایان منتقد دولت مطرح می کنند، تحت تأثیر مفاهیم و استدلالهایی است که توسط مخالفان دولت صورتبندی شده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در ابتدا از حمایت طیف های مختلف جناح اصولگرا برخوردار بود، اما انتقادات از نحوه اداره کشور توسط او و دولتش به تدریج در میان اصولگرایان گسترش یافت و بخشی از آنها را به اصولگرایان منتقد دولت تبدیل کرد که عمدتا در مجلس فعالیت دارند.

این در حالی است که آقای الهام معتقد است "رئیس جمهوری که با اقتدار ملی و خرسندی رهبری بر سر کار آمده" باید مورد حمایت بقیه نظام باشد.

او با انتقاد از نمایندگانی که در مجلس برای سئوال از رئیس جمهوری امضاء جمع می کنند، پرسید: "کدام فهم عادی که خود را مدافع رهبر می داند می گوید که باید با دولت در شرایط امروز اینگونه برخورد شود"؟

آقای الهام گفت که دولت اسلامی هر چقدر ضعف داشته باشد، نباید با آن با این روش ها برخورد کرد.

ابوعطا یا ماهور؟

مشاور حقوقی رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به ساختار نظام حکومتی در ایران اشاره کرد و گفت: "تدوین کنندگان قانون اساسی ما به دلیل نگرانی ای که از استبداد داشتند، مدیریت را طوری پخش و پلا کردند که دست یافتن به انسجام در امور و مدیریت واحد دشوار شده است".

او گفت که سه قوه باید برای پیش بردن کارها با هم کار کنند، اما عملا به دلیل اختلافات در حالت "ایستایی" گیر می کنند.

غلامعلی حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم صبح روز پنجشنبه در "همایش ملی مدیریت راهبردی تحقق چشم انداز بیست ساله" از نحوه تعامل قوای حکومتی و ساختار غیر منسجم اصولگرایان انتقاد کرده بود.

او گفته بود که نمایندگان مجلس قصد ندارند در کارهای دولت مشکل ایجاد کنند، اما "مجلس در دستگاه ابوعطا ساز می زند و دولت در دستگاه ماهور".

آقای حداد عادل هدف از تدوین برنامه هایی مانند سند چشم انداز بیست ساله یا برنامه های پنج ساله توسعه را "هماهنگ شدن حرکت ها، به نحوی که مکمل هم باشند و همدیگر را خنثی نکنند" توصیف کرده بود.

او اما گفته بود که دولت، هفتاد درصد از وظایفی را که در این گونه برنامه ها برایش در نظر گرفته شده است، عملی نمی کند.

مطالب مرتبط