ایران ادامه مذاکره با گروه ۱+۵ را پذیرفت

سعید جلیلی
Image caption آقای جلیلی سال گذشته هم در ژنو با نمایندگان گروه ۱+۵ گفت و گو کرد

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در پاسخ به دعوت کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پذیرفت که در تاریخی پس از ۱۵ آبان (۱۰ نوامبر) با نمایندگان گروه ۱+۵ مذاکره کند.

آقای جلیلی امروز جمعه ۷ آبان (۲۹ اکتبر) در نامه ای به خانم اشتون موافقت کرد که دور جدید گفت و گوها پس از آن تاریخ، "در زمان و مکان مورد توافق طرفین" انجام شود.

خانم اشتون روز ۲۲ مهرماه طی نامه ای از آقای جلیلی دعوت کرده بود که در روزهای ۱۵ تا ۱۷ نوامبر، در وین با نمایندگان گروه ۱+۵ گفت و گو کند.

او امروز ضمن تأیید دریافت پاسخ آقای جلیلی، اعلام آمادگی ایران برای مذاکره را "حرکتی مهم" توصیف کرد.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت که ممکن است گفت و گوها به جای وین در ژنو برگزار شود و موضوع آن هم "تمام مسائل مطروحه" از جمله برنامه هسته ای ایران باشد.

این دیپلمات موافقت ایران با ادامه مذاکره را امیدوارکننده و دارای نشانه های مثبت ارزیابی کرد.

گروه ۱+۵، شامل پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، از چند سال پیش تلاش می کند که ایران را به توقف غنی سازی اورانیوم تشویق کند.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون شش قطعنامه در مورد برنامه اتمی ایران تصویب و چهار دور تحریم علیه این کشور اعمال کرده که تازه ترین آن سه ماه و نیم پیش بوده است.

علاوه بر این، دولت آمریکا و اتحادیه اروپا در کنار کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، استرالیا و کره جنوبی، تحریم های یک جانبه اضافی هم برای ایران در نظر گرفته اند.

رابرت گیبز، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا دیروز گفته بود که مسئولیت اتمی ایران با گذشت زمان سنگین تر می شود و تحریم ها نیز اقتصاد این کشور را روز به روز بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.

کشورهای قدرتمند جهان امیدوارند که تحریم های بین المللی باعث شود ایران در گفت و گوهای هسته ای انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

مطالب مرتبط