رئیس کل بانک مرکزی: به اندازه مصرف ده سال طلا وارد کردیم

طلا
Image caption آمار رسمی نشان می دهد که واردات طلا به ایران امسال به شدت یافته است

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید این کشور به قدری طلا وارد کرده که در ده سال آینده نیز نیازی به واردات طلا نخواهد داشت.

آقای بهمنی گفته که در کشورهایی مانند چین و هند ۱.۷ درصد ذخایر ارزی به طلا اختصاص دارد و این در حالی است که در ایران این رقم بیش از ۱۵ درصد است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران رقم دقیق واردات طلا را اعلام نکرده اما گفته که وقتی "قیمت هر اونس طلای جهان به صورت میانگین ۶۵۶ دلار بود چند صد تن طلا وارد کردیم."

ایران در چند سال اخیر به خصوص از دو سال پیش که تحریم ها شدیدتر شده، سعی کرده است تغییراتی در ذخایر ارزی خود بوجود آورد. بنابر گزارشها، این کشور ابتدا بخشی از ذخایر ارزی خود را از بانکهای اروپایی به بانکهای آسیایی انتقال داد و بخشی از این ذخایر را نیز تبدیل به طلا کرد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، الان قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی الان حدود ۱۲۳۰ دلار است یعنی ارزش طلایی که ایران خریده بود، اکنون دوبرابر شده و "در شرایط فعلی چند میلیارد دلار به ارزش ذخایر کشور افزوده شده است."

گزارشهای رسمی که در نیمه اول امسال منتشر شده نشان می دهد واردات طلا به شدت افزایش پیدا کرده است.

گزارشی که گمرک ایران در چهار ماه اول امسال یعنی تا پایان تیر منتشر کرده نشان می دهد که این کشور ۲۲ تن طلای خام از کشورهای ترکیه، روسیه و امارات متحده عربی به ارزش ۸۵۵ میلیون دلار وارد کرده است در حالی که ارزش واردات طلا در همین مدت در سال گذشته تنها یک میلیون دلار بود.

Image caption رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید که صدها تن طلا وارد کرده ایم

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، "اگر برای هر سال به ۳۰ تن طلا نیاز باشد، ایران برای ده سال آینده دارای ذخیره طلا است."

علاوه بر تبدیل بخشی از ذخایر ارزی به طلا، ایران می گوید که به دلیل تحریم ها بخش عمده ای از ذخایر ارزی را به داخل منتقل کرده است.

آقای بهمنی می گوید که به دلیل "تحریم ها و احتمال بلوکه شدن سپرده های ارزی ایران در برخی کشورها، این سپرده ها به داخل" منتقل شده است.

تشدید تحریم های شورای امنیت سازمان ملل از یک طرف و تحریم های موردی از سوی برخی کشورها نظیر آمریکا از سوی دیگر باعث شده تا دولت ایران در تامین منابع مالی به خصوص برای توسعه صنعت نفت و گاز با مشکلات جدی رو به رو شود.

این تحریم ها باعث شده تا شرکت های بین المللی همکاری های خود را با ایران قطع کنند و این کشور سعی کرده تا بخش عمده ای از پروژه های نفتی را که سالها بر سر اجرای آنها با شرکت ها بین المللی سرگرم مذاکره بود، به شرکت های داخلی بسپارد. در میان این شرکت های داخلی، شرکت های وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران سهم عمده ای را در اختیار دارند.

اخیرا قراردادهایی به ارزش بیشتر از ۲۱ میلیارد دلار با شرکت های داخلی برای توسعه صنعت نفت و گاز امضا شده است و گفته می شود که منابع ارزی آن از محل ذخایر ارزی تامین شده است.

آقای بهمنی می گوید که انتقال ذخایر ارزی به داخل کشور باعث شده تا "۷۵ میلیارد دلار از پروژه های داخلی تامین مالی شود."

مطالب مرتبط