بالاگرفتن بحث بر سر احتمال رئیس جمهور شدن مشایی

مشایی
Image caption حمید رسایی از نمایندگان حامی دولت در مجلس، حمایت محمود احمدی نژاد را از اسفندیار رحیم مشایی "رمزآلود" توصیف کرده است

روزنامه محافظه کار رسالت، چاپ تهران، در مقاله ای با اشاره به این "شایعه" که محمود احمدی نژاد "بر اساس مدل پوتین قصد دارد اسفندیار رحیم مشایی را واسطه کسب قدرت مجدد برای دو دوره دیگر کند"، نوشت که چنین کاری "بر فرض صحت، خلاف عقل و حتی قانون نیست".

امیر محبیان، عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت، ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) در مقاله ای، با اشاره به "شایعه سلطه فکری مشایی بر احمدی نژاد" نوشت که به فرض درست بودن این شایعه، "اصل بهره گیری و کسب مشاوره یک رئیس جمهور از فردی معتمد (از منظر او) عقلاً غلط نیست، مگر آنکه اثبات شود این ارتباط فکری موجب بروز انحراف در ذهن و عمل یک مقام عالی و منشاء اثر می شود".

رئیس جمهوری ایران تاکنون همواره از آقای رحیم مشایی در مقابل منتقدان وی حمایت کرده و این رویکرد، گمانه زنی های مختلف را در مورد انگیزه های چنین حمایتی به دنبال داشته است.

در مردادماه گذشته حمید رسایی، از حامیان سرسخت دولت در مجلس هشتم، رابطه "پرهزینه" آقای احمدی نژاد را با رئیس دفتر خود را "رمزآلود" توصیف کرده بود.

ایجاد 'جریان هوادار' برای مشایی

رسالت در مقاله خود در مورد اسفندیار رحیم مشایی، با اشاره به اخبار حاکی از تلاش وی برای ایجاد یک جریان هوادار در کشور نوشته است: "اینکه او قصد دارد جریان هوادار برای خود پدیدآورد، فی حدذاته غلط نیست... ولی طبیعی است که اگر اندیشه دارای انحراف باشد، اثرات تشکیلاتی آن خطرناک خواهد بود."

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم هفته پیش رئیس دفتر محمود احمدی نژاد را فردی توصیف کرده بود که "از پول و موقعیت استفاده می‌کند و بر این تصور است که با این کارها می‌تواند رئیس‌جمهوری آینده شود".

وی هشدار داده بود: "اگر آقای مشایی به‎عنوان رئیس‌جمهوری مطرح شود، اولین تشکلی که رسما و صریحا مخالفت خواهد کرد، جامعه مدرسین است... به هر قیمتی که باشد موافقت نخواهیم کرد که آقای مشایی رئیس‌جمهوری مملکت شود."

رابطه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر فعلی محمود احمدی نژاد با گروه دیگری از حامیان رئیس جمهوری، از چند سال پیش به شدت تیره بوده و بسیاری از روحانیان محافظه کار، سخنان و مواضع آقای مشایی را مغایر اصول جمهوری اسلامی دانسته اند.

مطالب مرتبط