دانشگاه علوم پزشکی ایران منحل شد

مرضیه وحید دستجردی
Image caption وزیر بهداشت و درمان ایران می گوید که انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران در راستای خروج دستگاههای دولتی از تهران است

مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با ابلاغ حکمی، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را اعلام کرد.

خانم وحید دستجردی در این حکم نوشته است که واحدهای آموزشی، پژوهشی و دانشجویی این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران و واحدهای بهداشتی و درمانی این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل می شوند.

وزیر بهداشت، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را در راستای اجرای تصمیمات دولت مبنی بر خروج دستگاههای اجرایی از استان تهران و کاهش امور موازی در پایتخت اعلام کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان های فیروزآبادی، لولاگر، شهدای یافت آباد، شهید فهمیده تهران و مجتمع درمانی رسول اکرم را در اختیار دارد.

همچنین این دانشگاه، مسئولیت اداره یازده بیمارستان را در استان جدید البرز بر عهده دارد.

نوزده مرکز تحقیقاتی نظیر مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی، مرکز تحقیقات سوختگی، مرکز تحقیقات علوم دارویی رازی و ۹ مرکز آموزشی _ درمانی (بیمارستانی) در شهر تهران زیر نظر این دانشگاه اداره می شوند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران، در کنار دانشگاه های شهید بهشتی و دانشگاه پزشکی تهران سه دانشگاه دولتی علوم پزشکی در تهران است.

این دانشگاه در ابتدا با نام مرکز پزشکی شاهنشاهی فعالیت‌هایش را در سال ۱۳۵۴ آغاز و پس از تشکیل دانشکده‌های پرستاری و پیراپزشکی، در سال ۱۳۵۶ دانشکده پزشکی تاسیس کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و نیز انقلاب فرهنگی، فعالیت‌های این مرکز پزشکی به طور محدود تداوم یافت تا این که در سال ۱۳۶۵ با ادغام چند دانشکده و موسسه آموزش عالی در مرکز پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران شکل گرفت.

در سال ۱۳۷۳ با انحلال سازمان‌های منطقه‌ای بهداشت و درمان استان‌ها و واگذاری مسئولیت اداره واحدهای مناطق به دانشگاه‌های علوم پزشکی، منطقه غرب استان تهران تحت پوشش این دانشگاه با عنوان جدید دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ایران قرار گرفت.

دانشگاه علوم پزشکی ایران تنها دانشگاه دولتی است که فقط در رشته های علوم پزشکی فعالیت داشته است.

حسن آقاجانی، مدیرکل وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: "دانشجویان مطمئن باشند که خللی در آموزش بوجود نمی آید و کلیه وظایف به دانشگاه علوم پزشکی تهران در بعد آموزش منتقل می شود."

آقای آقاجانی در گفت و گو با خبرگزاری مهر افزود: "پس از انتزاع کرج از استان تهران و تشکیل استان البرز، بخشهای مهمی از مراکز و شبکه بهداشت و درمان که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران بود از این دانشگاه منفک شد و زمینه انتقال بخشی از کارمندان از تهران فراهم می شود."

بنابر تصمیم وزارت بهداشت، مجموعه تشکیلات و پست های سازمانی اعم از اعضای هیئت های علمی و کارمندان واحدها و همچنین اموال و دارایی های منقول و غیر منقول دانشگاه علوم پزشکی ایران به مراکز جدید منتقل می شوند.

طرح انتقال ادارات دولتی از تهران

پیشتر و در پی سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران درباره زلزله خیزبودن شهر تهران و لزوم خروج حداقل ۵ میلیون نفر از این شهر، دولت ایران اعلام کرد که طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند را از تهران در دستور کار قرار داده است و برخی از سازمان ها و ادارات دولتی به شهرهای دیگر منتقل می شود.

حمزه شکیب، نایب رئیس شورای شهر تهران در واکنش به این طرح با بیان این که این طرح عملی نیست، گفته بود: "حداکثر با برنامه ریزی می شود جمعیت فعلی را ثابت نگه داشت و یا درصد کمی از آن را کاهش داد."

او تاکید کرده بود که برای تعادل جمعیت تهران باید برخورد مدبرانه ای با مساله داشت و "نمی توان این مشکل را احساسی حل کرد."

تصمیم دولت با اعتراض گروهی از کارکنان برخی ادارات دولتی که مجبور به ترک تهران شده بودند رو به رو شد، از جمله گروهی از کارکنان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اعتراض به انتقال محل کارشان به شهرهای شیراز و اصفهان تجمع های اعتراض آمیزی برگزار کردند.

پس از آن بود که محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری طرح دولت برای خارج کردن ۲۰۰ هزار کارمند از تهران را "اقدامی عجولانه" دانست که سبب گسستگی خانواده ها و افزایش شکایت ها از دولت خواهد شد و تاکید کرد که این طرح شکست خواهد خورد.

آقای منتظری گفته بود که دولت تنها در صورتی می تواند کارمندان را مجبور به خروج از تهران کند که در قرارداد، این حق به دولت، به عنوان کارفرما داده شده باشد و یا قانون تکلیفی را در این مورد به عهده کارمند قرار داده باشد.

او گفته بود: "دولت نباید فکر کند که با خروج ضربتی ۱۰۰ هزار کارمند از تهران، زلزله به سایر شهروندان آسیب نمی رساند زیرا چنین برداشتی عاقلانه و منطقی نیست."

مطالب مرتبط