اعتراض به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران

نشان دانشگاه علوم پزشکی ایران
Image caption دانشگاه علوم پزشکی ایران که هشت آبانماه منحل اعلام شد

در پی انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشجویان این دانشگاه ، در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران تجمع کردند.

دانشجویان معترض در محل ورودی ساختمان اصلی دانشگاه پلاکاردی نصب کرده اند که "ما دانشجویان دانشکده علوم پزشکی ایران نهم آبان سال 1389 با حفظ نظم و آرامش کامل برای اعلام اعتراض و آرای خود گردهم آمده ایم و خواستار بیان این اعتراض ها در جهت صیانت از نام و هویت دانشگاه پر افتخار علوم پزشکی ایران هستیم."

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز با انتقاد از روش انحلال این دانشگاه گفته از این که ساعت 10 شب با ارسال پیامک در منزل متوجه انحلال دانشگاه شده بسیار برایش "شوک آور "بوده است.

یکی دیگر از اعضای هیات علمی این دانشگاه منحل شده به خبرگزاری مهر گفته این "انحلال غیر قانونی است و در هیچ جای دنیا این موضوع سابقه ندارد."

براساس گزارش ها نیروی انتظامی در اطراف این دانشگاه مستقر شده است.

وزارت بهداشت و درمان در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی دستور داد همه واحدهای آموزشی و پژوهشی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی تهران و همه واحدهای درمانی و بیمارستان های متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل شود.

دانشکده علوم پزشکی تهران که قرار است طبق گفته مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت و درمان بخشی از نهادهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران را به آن ملحق شود به گفته خبرگزاری ایلنا از پذیرش دانشجویان این دانشگاه خوددداری کرده است.

این در حالی است که پیشتر باقر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در پیام تبریکی از ورود دانشجویان و استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران استقبال کرده و آن را عرصه نوینی پیش روی دانشگاهیان دانسته بود که می توانند در سایه آن پاسخگوی بهتر نیازهای سلامت مردم باشند.

Image caption دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل می شوند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران دارای 7 دانشکده علوم پزشکی علوم پایه، توانبخشی، پرستاری مامایی، بهداشت و مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و پیراپزشکی است.

همچنین 10 بیمارستان آموزشی و 16 مجموعه درمانی زیر مجموعه این دانشگاه محسوب می شدند.دانشگاه علوم پزشکی ایران بیش از 6 هزار دانشجو و 731 نفر هیات علمی داشت.

در عین حال حسن آقاجانی مدیر کل وزارت بهداشت در گفت و گویی با خبرگزاری مهر گفته که به نظرش این خبر برای دانشجویان دانشگاه منحل شده می تواند خوشحال کننده باشد چون این دانشجویان از طریق کنکور در دانشگاه پذیرفته می شوند اما نمره پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار بالاتر است و حالا این دانشجویان از دانشگاه تهران فارغ التحصیل می شوند.

برخی از کارشناسان معتقدند که این ادغام بدون هماهنگی لازم انجام شده و به همین دلیل منجر به سردرگمی دانشجویان و استادان شده است.

دانشگاه علوم پزشکی ایران هشتم آبان ماه 1389 با دستور معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور منحل شده است.به گفته خانم وحید دستجردی، یکی از دلایل انحلال این دانشگاه طرح خلوت سازی پایتخت است.

آقای آقاجانی مدیر کل وزارت بهداشت و درمان از دیگر دلایل ذکر شده برای این انحلال را تفکیک استان البرز دانسته و گفته بخش وسیعی از این دانشگاه که پیشتر زیر مجموعه استان تهران بود، اما یک هزار و 700 پرسنل دانشگاه علوم پزشکی در استان البرز ساکن هستند که همگی آنها به کرج منتقل می شوند.بر همین اساس این انحلاال قطعی و غیر قابل بازگشت است.

در همین حال محمد رضا رضایی کوچی و علیرضا مرندی دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کردند که هیچ کس در مجلس و کمیسیون بهداشت از ماجرای این انحلال خبر نداشته است. آنها می گویند که از طریق روزنامه ها مطلع شده اند و این تصمیم ناگهانی را به نظرشان"توهین به مجلس" است.

به عقیده نمایندگان، مجلس یک نهاد تشریفاتی نیست و باید با آن مشورت می شد.

آقای رضایی کوچی گفته ما در انتظار ارائه دلایل وزارت بهداشت هستیم. به همین دلیل امروز جلسه اضطراری در مجلس تشکیل می شود.

مطالب مرتبط