صادق لاریجانی: اسلام ایرانی خطای فاحش است

صادق لاریجانی
Image caption صادق لاریجانی نگران تبعات اختلاف آمیز اظهارات احمدی نژاد در دنیای اسلام است

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است ترویج اسلام ایرانی انحرافی و ناسازگار با اعتقادات اسلامی است و ممکن است در جهان اسلام ایجاد اختلاف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای لاریجانی گفت: "اسلام ایرانی تعبیر نادرستی است که مخالف با تعبیر صریح قرآن و آیات و روایات و اعتقادات اسلامی است، چرا که اسلام دینی جهانی است که اختصاص به زمان و مکان خاصی ندارد."

اشاره او احتمالا به صحبتهای هفته پیش محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران است که بار دیگر از "اسلام ایرانی" سخن گفت و آن را به "حقیقت" نزدیکتر دانست.

آقای احمدی نژاد گفت: "پذیرفتن اسلام توسط ایرانیان به دلیل متمدن تر و پیشرفته تر بودن این ملت از کسانی بود که اسلام را به آنها عرضه کردند."

اما صادق لاریجانی گفت که توصیف اسلام به ایرانی خطای فاحش و مغلطه آمیزی است زیرا اصول این دین "حقایق متعالیه" است و به ملت و قوم خاصی محدود نمی شود.

او گفت طرح چنین موضوعاتی تبعات داخلی و خارجی خواهد داشت و بهانه به دست کسانی می دهد که ایران و اسلام را مقابل هم معرفی می کنند.

وی افزود: "باید به عنوان یک کشور اسلامی الگویی وحدت آفرین برای تمام جهان اسلام باشیم و تمام مسلمانان جهان بدانند که برادران ما هستند."

این نخستین بار نیست که روحانیون و محافظه کاران حکومت ایران به اظهارات جنجالی رئیس جمهور و رئیس دفترش، اسفندیار رحیم مشائی، واکنش نشان می دهند و آن را مغایر با اصول اسلامی می دانند.

اما آقای احمدی نژاد سرسختانه از مواضع خود و آقای مشایی دفاع کرده و در پاسخ به این انتقادات گفته است: "برخی به کلمه ایرانی حساسیت نشان می دهند و تصور می کنند ناسیونالیسم یا قوم گرایی است که البته به صورت مطلق اینگونه نیست."

آقای احمدی نژاد در 21 شهریور ماه گذشته و در جریان رونمایی از منشور کوروش نیز چفيه خود را بر گردن سرباز هخامنشی، کاوه آهنگر که درفش کاويانی را در دست داشت و سپس يک جوان بسيجی انداخت تا به صورت نمادين پيوستگی ميان آنان و بسيجيان پاسدار جمهوری اسلامی ايران را نشان دهد.

او از کوروش به عنوان شاه جهان ياد کرد و گفت: "صدور فرمان آزادی انديشه و عقيده پس از فتح بابل از سوی کوروش همان چيزی است كه همه پيامبران آن را فرياد زدند كه انتخاب يگانه پرستی و عقيده الهی جز با ميل و اشتياق و داوطلبانه نخواهد بود."

اسفنديار رحيم مشايی نيز کوروش را از جنس پيامبران دانست و گفت: "برخی علمای بزرگ گفته‌ اند كه كوروش پيامبر بوده است، من در مقامی نيستم كه در نفی يا اثبات اين موضوع سخنی بگويم، اما در مقياس حداقلی می ‌توانم تاکيد كنم كه انديشه، مرام و ادبيات كوروش از اين جنس بوده است."

برخی محافظه کاران اکنون نگرانند که محمود احمدی نژاد بدنبال آن است که همچون ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه آقای مشائی را واسطه کسب قدرت مجدد برای دو دوره دیگر کند.

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چندی پیش هشدار داد این اولین تشکلی خواهد بود که با ریاست جمهوری آقای مشائی مخالفت خواهد کرد.

مطالب مرتبط