مشاور احمدی نژاد: درباره انرژی هسته ای با غرب گفتگو نخواهیم کرد

علی اکبر جوانفکر
Image caption آقای جوانفکر گفت که غرب ابتدا باید به سوالات ایران پاسخ دهد

دو روز پس از آنکه مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای انجام گفتگوهایی میان نمایندگان دو طرف در نیمه دوم آبان ماه موافقت کرد، یک مشاور ارشد رئیس جمهور ایران می گوید که موضوع گفتگوها، برنامه اتمی ایران نخواهد بود.

بخش انگلیسی خبرگزاری فارس گزارش داد که علی اکبر جوانفکر روز یکشنبه گفته است: "ما در مذاکرات خود با غرب درباره انرژی هسته ای بحث نخواهیم کرد زیرا در همه زمینه ها به این کشورها انتقاد داریم."

او همچنین گفت که گروه 1+5 ابتدا باید به سوالات ایران درباره کلاهک های اتمی اسرائیل و همچنین اهداف خود برای گفتگو با ایران پاسخ دهد.

او افزود: "اگر به این سوالات پاسخ روشنی داده شود ما آماده مذاکره خواهیم بود."

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران روز 29 اکتبر پس از آنکه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اروپا از ایران خواست "طی چند روز" به پیشنهاد از سرگیری مذاکرات پاسخ دهد، با این دعوت موافقت کرد.

او پذیرفت که نمایندگان دو طرف در تاریخی پس از ۱۵ آبان (۱۰ نوامبر) در وین مذاکره کنند.

خانم اشتون اعلام آمادگی ایران برای مذاکره را "حرکتی مهم" توصیف کرد و یک دیپلمات اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت که ممکن است گفتگوها به جای وین در ژنو برگزار شود و موضوع آن هم "تمام مسائل مطروحه" از جمله برنامه هسته ای ایران باشد.

در هفته های اخیر بعضی از مقام های ایرانی بر این مساله تاکید کرده اند که بسته پیشنهادی ایران باید محور مذاکرات باشد.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز 12 اکتبر گفته بود که بحث ایران با گروه 1+5 "بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی می باشد."

ایران سال گذشته در شهر ژنو سوئیس پیشنهادی از سوی نمایندگان آمریکا، فرانسه و روسیه برای مبادله بخش اعظم اورانیوم غنی شده اش دریافت کرد که هرچند ابتدا با کلیات آن توافق کرد اما نهایتا آن را نپذیرفت.

براساس آن پیشنهاد ایران باید بخش اعظم اورانیوم غنی شده خود را برای غنی سازی بیشتر و تبدیل به میله های سوختی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران تحویل روسیه می داد.

اما ایران چند ماه پس از نشست ژنو - در ماه فوریه - پیشنهاد دیگری به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرد که از سوی غرب جدی گرفته نشد.

ایران طی آن پیشنهاد گفته بود که برای مبادله همزمان سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران با اورانیوم غنی شده با خلوص پایین خود، در صورتی که در خاک ایران انجام شود، آمادگی دارد.

آمریکا آن پیشنهاد را انحرافی دانست و رد کرد.

گروه ۱+۵، شامل پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، از چند سال پیش تلاش می کند که ایران را به توقف غنی سازی اورانیوم تشویق کند.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون شش قطعنامه در مورد برنامه اتمی ایران تصویب و چهار دور تحریم علیه این کشور اعمال کرده که تازه ترین آن سه ماه و نیم پیش بوده است.

علاوه بر این، دولت آمریکا و اتحادیه اروپا در کنار کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، استرالیا و کره جنوبی، تحریم های یک جانبه اضافی هم برای ایران در نظر گرفته اند.

رابرت گیبز، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا دیروز گفته بود که مسئولیت اتمی ایران با گذشت زمان سنگین تر می شود و تحریم ها نیز اقتصاد این کشور را روز به روز بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.

کشورهای قدرتمند جهان امیدوارند که تحریم های بین المللی باعث شود ایران در گفت و گوهای هسته ای انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

مطالب مرتبط