اعتراض دانشجویان به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران

نشان دانشگاه علوم پزشکی ایران
Image caption نشان دانشگاه علوم پزشکی ایران که هشت آبانماه منحل شده است

جمعی دانشجویان معترض به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران امروز سه شنبه یازدهم آبان (دوم نوامبر) در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه های ایران، این دانشجویان با اعتراض به حکم وزیر بهداشت در مورد انحلال دانشگاه و واگذاری آن به دانشگاه های تهران و شهید بهشتی خواستار واکنش نمایندگان مجلس نسبت به این مسئله شدند.

در همین حال براساس گزارش های منتشر شده، عده دیگری از دانشجویان که در مقابل دانشکده علوم پزشکی دانشگاه منحل شده ایران تحصن کرده اند، به خبرگزاری ایلنا گفته اند که تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز استعفا کرده اند. همچنین براساس همین گزارش "امروز با همکاری بسیج دانشجویی و کادر اداری دانشگاه، کلیه دانشکده های این دانشگاه تعطیل و دانشجویان در بیمارستان ها حاضر نشدند."

خبر استعفای برخی اعضای هیات علمی این دانشگاه در حالی مطرح شده که پیشتر روسای هفت مرکز درمانی و آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران با حکم باقر لاریجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در سمت خود ابقا شدند. تنها رئیس مجتمع آموزشی و درمانی حضرت رسول اکرم در این تغییرات برکنار شده است.

همچنین با اینکه پیشتر حسن آقاجانی مدیر کل وزارت بهداشت گفته بود که به نظرش این خبر برای دانشجویان دانشگاه منحل شده می تواند خوشحال کننده باشد. اما دانشجویان معترض به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیانیه های مختلفی را در این مدت صادر کرده اند. در آخرین بیانیه این دانشجویان معترض آنها این انحلال را "اقدامی غیر کارشناسی و نامدبرانه و غیر منطقی" دانسته و با "هر گونه تصمیمی مبنی بر انحلال این دانشگاه" مخالفت کرده اند.

واکنش مجلس و توضیحات وزیر بهداشت

مجلس ایران نیز به انحلال این دانشگاه واکنش نشان داده است. 18 نماینده تهران در تذکری به وزارت بهداشت، خواستار تجدید نظر در این تصمیم شده اند. نمایندگان در این تذکر کتبی " این تصمیم را غیر کارشناسی و نادرست خوانده و درخواست کردند از توزیع ماموریت و امکانات دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیش از سه دهه قدمت بین دانشگاهیان علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی اجنتاب شود."

در عین حال امروز مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان به مجلس رفت و در مورد دلایل این انحلال توضیح داد.خانم دستجردی در حضور نمایندگان کمیسیون های آموزش و بهداشت مجلس اعلام کرد که انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران بر اساس مصوبه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته است.

در پایان این جلسه علی عباسپور تهرانی فرد، نماینده مجلس در واکنش به سخنان وزیر بهداشت اعلام کرد:"استدلال وزارت بهداشت درباره این انحلال ضعیف بود و ما به وزارت بهداشت اعلام کردیم که در این تصمیم گیری تجدید نظر کرده و این مصوبه را ملغی کند.

از دیگر دلایلی که وزیر بهداشت برای این امر به آن استناد کرده است، ادغام بخش عمده سلامت این دانشگاه به استان البرز است. براساس سخنان خانم دستجردی پیشتر 40 درصد خدمات بهداشتی کرج زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده است. اما آقای عباسپور این توجیه را مناسب ندانسته و گفت: اگر استان البرز به یک دانشگاه بزرگ نیاز دارد می توان با جذب اعتبارات و سایر امور دانشگاه داشته باشد و لزومی نداشت که دانشگاهی با 37 سال سابقه کاری و حدود 800 عضو هیئت علمی و چند هزار کارمند و دانشجو منحل شود."

عبدالعزیز جمشید زهی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید وزارت بهداشت باید بگوید چرا بی اطلاع مجلس چنین کاری را کرده است.

در همین حال حسن تامینی لیچایی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس انحلال این دانشگاه را "مغایر برنامه چهار توسعه" دانسته و گفته که اگر وزیر بهداشت نتواند نمایندگان کمیسیون را قانع کند، مجلس درباره انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران تصمیم می گیرد.

کمیسیون بهداشت مجلس نیز با استناد به ماده 49 برنامه چهارم توسعه معتقد است این اتفاق باید از طریق تصمیم هیات امنای دانشگاه با رای مجلس صورت می گرفت.قرارا ست کمیته ای متشکل از اعضای کمیسیون های بهداشت و آموزش و تحقیقات و نمایندگان وزارت بهداشت این موضوع را بررسی کنند.

ساختار دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی ایران که هشتم آبانماه سالجاری براساس ابلاغیه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری منحل شد، دارای 7 دانشکده علوم پزشکی علوم پایه، توانبخشی، پرستاری مامایی، بهداشت و مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و پیراپزشکی بود.

Image caption دانشگاه علوم پزشکی ایران که هشت آبانماه سالجاری منحل شده است

همچنین 10 بیمارستان آموزشی و 16 مجموعه درمانی زیر مجموعه این دانشگاه بوده است. دانشگاه علوم پزشکی ایران بیش از 6 هزار دانشجو و 731 عضو هیات علمی داشت.

در حالی که انتقاد ها و اعتراض ها نسبت به انحلال ابعاد گسترده تری پیدا کرده است، مقامات و مسئولان وزارت بهداشت از این انحلال حمایت می کنند. سایت رسمی وزارت بهداشت و درمان (وبدا) به نقل از مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت این ادغام را سبب "ساماندهی نظام سلامت در تهران" عنوان کرده است.

خانم دستجردی گفت، عدم همخوانی جغرافیایی در تهران باعث شده دانشگاهی در شمال این شهر شبکه بهداشت و درمان شرق تهران را نظارت کند و دانشگاهی در غرب، شمال تهران را نظارت کند.

وزیر بهداشت هم چنین گفت که گاهی در یک منطقه که به بازدید می رفتیم شمال آن در حوزه یک دانشگاه و جنوب آن در حوزه دانشگاه دیگری بود، بنابراین ساماندهی شبکه بهداشت و درمان شهر تهران کاری بو د که باید بالاخره صورت می گرفت.

از دیگر مزیت هایی که وزیر بهداشت برای این انحلال مطرح کرده ساماندهی حدود هزار و 800 پرسنل این دانشگاه است که به گفته وزیر بهداشت هر روز باید فاصله بین تهران و کرج را برای حاضر شدن در محل کار می پیمودند.

یکی از مهمترین دلایلی که دولت برای این انحلال مطرح کرده خلوت کردن تهران است. مدتی است دولت می کوشد تا بخشی از سازمانها و نهادهای دولتی را به شهرستانها منتقل کند.