سلطانیه غرب را به بهانه تراشی متهم کرد

سلطانیه
Image caption ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید آمریکا بر توافق ایران با خروج بخش اعظم اورانیوم غنی شده اش به خارج از کشور را "بهانه ای" برای عدم حضور در مذاکرات چند جانبه دانسته است.

این دیپلمات ایرانی روز سه شنبه (دوم نوامبر) درباره موضع دولت باراک اوباما به خبرگزاری رویترز در وین گفت که "هیچ منطقی برای این ‌گونه اظهارات وجود ندارد" و نیز چنین درخواستی را "فقط می ‌توان به عنوان بهانه ‌ای برای نیامدن بر سر میز مذاکره تفسیر کرد."

کاخ سفید روز جمعه (۲۹ اکتبر) اعلام کرده بود که ایران در هرگونه مذاکره چند جانبه، باید موافقت کند که مقدار بیشتری از اورانیوم غنی شده خود را برای معاوضه با سوخت اتمی، به خارج بفرستد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در صورت آغاز مذاکرات، غرب از ایران خواهد خواست که حدود دو هزار کیلوگرم از اورانیوم با خلوص سه و نیم درصدش را با سوخت اتمی مبادله کند.

اما علی اصغر سلطانیه به طور تلویحی به رویترز گفت که ایران نسبت صرفنظر از ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم خود نظر مساعدی ندارد.

او گفت که ایران فقط به ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد برای راکتور تحقیقاتی تهران نیاز دارد که معادل ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت سه و نیم درصد است.

نماینده ایران در آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: "بنابراین وقتی ما به سوخت بیش‌تری نیاز نداریم مضحک است که درخواست شود مقادیر بیشتری (اورانیوم با غنای پایین) را به خارج بفرستیم."

گزارش های آژانس انرژی اتمی نشان می دهد که ذخایر اورانیوم با خلوص سه و نیم درصد ایران از مرز ۲۵۰۰ کیلوگرم گذشته است.

کارشناسان می گویند در صورتی که ایران این مقدار اورانیوم را تا سطح بالای ۹۰ درصد غنی سازی کند می تواند از آن در ساخت دو بمب اتمی استفاده کند.

ایران تاکید دارد که تمام جوانب برنامه اتمی اش صلح آمیز است و در پی تولید بمب هسته ای نیست.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، روز سه شنبه گفت که پیش از شروع مذاکرات احتمالی با کشورهای گروه ۵+۱ شکل و محتوای آن باید مشخص شود.

او گفت: "بحث شکلی و محتوایی در این مذاکرات وجود دارد که در موضوع شکلی، دو مقوله‌ زمان و مکان انجام مذاکرات مطرح است. موضوع دیگر بحث محتوای مذاکرات است که در تبادل نظر میان طرف‌ها، محتوای مذاکرات باید روشن شود."

مقام های آمریکایی تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را برای افزایش اعتماد بین ایران و غرب مهم می دانند، اما می گویند که نگرانی اصلی آنها ادامه غنی سازی در تاسیسات نطنز و نیز سوالاتی است که آژانس از ایران خواسته که درباره برنامه اتمی اش به آنها پاسخ دهد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه از اظهار نظر درباره جزئیات گزارش نیویورک تایمز خودداری کرد، اما گفت "تردیدی وجود ندارد" که در صورت آغاز مذاکرات ایران باید موافقت کند که مقدار بیشتری از اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد.

نیویورک تایمز هفته گذشته گزارش داد، آمریکا تاکید دارد که ایران غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کند.

مقام های آمریکایی می گویند که ایران هنوز به دعوت گروه ۵+۱ برای آغاز مذاکرات اتمی رسما پاسخ نداده است.

مطالب مرتبط