ایران به شهروندانش توصیه کرد از سفر به فرانسه خودداری کنند

عکس آرشیوی از اعتراضات در فرانسه
Image caption اعتراضات فرانسه گاه با درگیری معترضان و پلیس همراه بود

سخنگوی وزارت خارجه ایران به شهروندان این کشور توصیه کرده است به دلیل ناآرامی ها در فرانسه از سفر به آنجا خودداری کنند.

رامین مهمانپرست روز سه شنبه گفت: "با توجه به وضعیتی که در برخی از کشورهای غربی به دلیل بحران های اقتصادی و ناآرامی های اجتماعی وجود دارد معتقدیم این ناآرامی در فرانسه حد شدیدتری به خود گرفته است و به همه اتباع خود و هموطنان توصیه می کنیم برای سفرهای غیرضروری به این کشور سفر نکنند."

او گفت که "ظاهرا وضعیت ناامنی در این کشور به حدی رسیده است که هموطنان ما باید مراقبت های لازم را داشته باشند" و افزود که این هشدارها در وبسایت وزارت خارجه و همچنین سایت سفارت ایران در فرانسه منعکس شده است.

فرانسه در دو ماه اخیر پس از اقدام نیکولا سارکوزی رئیس جمهور این کشور برای بالا بردن سن بازنشستگی از 60 به 62 سالگی شاهد اعتراضات سراسری بوده است.

اتحادیه های کارگری فرانسه قول داده اند به اعتراض علیه این اصلاحات بحث انگیز ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در پی بروز اعتراضات گسترده در ایران در پی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در سال گذشته دولت فرانسه نیز از شهروندان خود خواست از سفر به ایران پرهیز کنند.

یک زن فرانسوی نیز در جریان آن اعتراضات که صدها هزار نفر را به خیابان ها کشاند بازداشت شد.

کلوتید ریس که برای یک فرصت ۶ ماهه مطالعاتی در دانشگاه اصفهان به ایران سفر کرده بود، به ای میل کردن عکس هایی از اعتراضات خیابانی به خارج از کشور و همچنین جاسوسی متهم شد.

او اردیبهشت ماه پس از حدود 10 ماه اجازه یافت ایران را ترک کند. البته خانم ریس تمام این مدت را زندانی نبود و مدتی را در سفارت فرانسه در تهران سپری کرد.

او در دادگاه اولیه به 10 سال حبس محکوم شده بود اما این حکم در دادگاه تجدید نظر به 285 هزار دلار جریمه نقدی کاهش یافت.

مطالب مرتبط