حمله دوباره رهبر ایران به مخالفان دولت

آیت لله خامنه ای
Image caption رهبر ایران با گذشت حدود یک سال و نیم از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، هنوز به انتقاد از معترضان انتخاباتی ادامه می‌دهد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در آستانه روز دانش آموز، معترضان انتخاباتی را متهم کرد که سال گذشته در جریان راهپیمایی این روز می خواستند "هیمنه آمریکا" را زنده کنند.

آقای خامنه ای امروز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در دیدار با گروهی از دانش آموزان ایرانی گفت: "جمعیت محدودی که پارسال می خواستند ۱۳ آبان را به لجن بکشند و با نماد ۱۳ آبان مقابله کنند، می خواستند هیمنه آمریکا را زنده کنند و حرکت عظیم ملت در مقابل ظلم های آمریکا را زیر سئوال ببرند".

رهبر ایران "شکست فتنه سال ۸۸" را ناشی از حضور جوانان دانست و گفت: "فتنه سال گذشته، فتنه بزرگی بود و سال ها بعد مشخص خواهد شد که چه توطئه خطرناکی در پشت آن نهفته بود".

مقامات ایران اعتراضات انتخاباتی سال گذشته این کشور را "فتنه" می خوانند و معتقدند که این اعتراضات از خارج از ایران هدایت می شده است.

از آنجا که دولت ایران اجازه راهپیمایی به مخالفان دولت و معترضان انتخاباتی نمی داد، آنها در طول سال گذشته می کوشیدند با استفاده از موقعیت هایی مانند مناسبت های رسمی و راهپیمایی های عمومی، از جمله راهپیمایی ۱۳ آبان، اعتراضات خود را نشان دهند.

آقای خامنه ای در مورد این اعتراضات گفت: "صحنه گردانان اصلی فتنه سال ۸۸ در طراحی پیچیده خود به دنبال تسخیر ایران بودند و در این میان عوامل فتنه، که اکثر آنها ندانسته وارد این ماجرا شده بودند، بدون اینکه خود متوجه باشند، در جهت اهداف طراحان اصلی حرکت می کردند".

او گفت که باید تحلیل های دقیق روانشناختی انجام شود تا روشن شود که چگونه عده ای ندانسته به "دشمن" کمک می کردند.

آیت الله خامنه ای در سفر اخیر خود به قم هم در مورد معترضان انتخاباتی، سخنانی گفته بود که اعتراض مخالفان دولت را برانگیخت.

او گفته بود: "فتنه‌ سال ۸۸، کشور را واکسینه کرد؛ مردم را بر ضد میکروب هاى سیاسى و اجتماعى اى که میتوانند اثر بگذارد، مجهز کرد".

اما وبسایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای، چند روز بعد با انتشار مقاله ای، در مورد این جمله رهبر ایران توضیح داد.

این مقاله رسانه های بیگانه را متهم می کرد که با برجسته کردن بخشی از سخنان آقای خامنه ای، به مخاطبان خود این گونه القا کرده اند که رهبر ایران "همه منتقدان و معترضان انتخابات" را میکروب های سیاسی خوانده، در حالی که او چنین منظوری نداشته است.

با این حال میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت ایران در واکنش به سخنان مذکور گفتند: "به مصلحت کشور نیست که بین صفوف ملت تفرقه ایجاد کنیم و دهها میلیون نفر از معلمان و کارگران، دانشجویان و اساتید و زنان و مردم کشور را خس و خاشاک و گوساله یا میکروب و فتنه گر بنامیم."

مطالب مرتبط