افزایش تعرفه واردات کالاهای کشاورزی در ایران

Image caption ایران می کوشد واردات کالا را کاهش دهد

فهرست جدیدترین تغییرات در تعرفه و شرایط واردات محصولات کشاورزی منتشر شد.

عباس حاجیان، مدیرکل دفتر حمایت از سرمایه گذاری، کارآفرینی و توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی ایران در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد که برای چندین قلم از کالاهای کشاورزی شرایط جدید تعریف شده و این کالاها در زمان های خاص با تعرفه بالاتری وارد کشور می شود.

این در حالی است که چندی پیش در پی تلاش دولت ایران برای محدود کردن واردات، وزارت بازرگانی ایران به درخواست وزارت جهاد کشاورزی، واردات بیست قلم کالای کشاورزی را ممنوع کرده بود.

در آن زمان وزارت جهاد کشاورزی فهرست بلندی از کالاهای وارداتی را در اختیار وزارت بازرگانی قرار داد و از این وزارتخانه خواست تا مانع از ورود این کالاها به ایران شود.

در نامه ای که صادق خلیلیان وزیر جهادکشاورزی به مهدی غضنفری وزیر بازرگانی فرستاده بود، بیشتر از ۶۰ قلم کالای کشاروزی ذکر شده بود اما وزارت بازرگانی ۲۰ قلم از این کالاها را در فهرست کالاهایی قرار داد که واردات آنها تا اطلاع ثانوی به ایران ممنوع اعلام شد.

آقای حاجیان در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته است: "در هیچکدام از نامه های وزارت کشاورزی به ممنوعیت واردات اشاره نشده، واردات کالاها طبق روال انجام می گیرد و غیر از چند قلم کالاها که حساسیتش از نظر بازار بالاست، واردات بقیه کالاها بر اساس قانون و طبق کتاب واردات و صادرات انجام می شود."

عباس حاجیان درباره برخی کالاها که از وزارت جهاد کشاورزی واردات آن را ممنوع اعلام کرده گفت: "هیچ محدودیتی برای واردات محصولات کشاورزی وجود ندارد. هر محصول بخش کشاورزی به غیر از ۸ قلم کالا که در وزارت جهاد کشاورزی ثبت سفارش می شود و ورود برخی کالاها که ورود آنها حیثیت کشور را به باد می دهد و قبلا نیز اعلام شده، بقیه موارد در سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش می شود."

براساس تعرفه جدید، تعرفه واردات برنج دو برابر می شود.

دولت ایران بعد از گسترش تحریم ها علیه این کشور، سعی کرده محدودیت هایی را در زمینه واردات در نظر بگیرد.

در سالهای گذشته واردات کالاها به خصوص کالاهای کشاورزی به حدی زیاد بود که بسیاری از تولیدات داخلی روی دست کشاورزان باقی می ماند و این کار با انتقادهای فراوانی در داخل مواجه بود.

مطالب مرتبط