نقطه اشتراک و اختلاف ایران و گرجستان

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران

منوچهر متکی، وزيرخارجه ايران به گرجستان سفر کرده تا در سفر دوروزه خود با ميخاييل ساكاشويل رييس جمهور و گريگول واشادزه وزير خارجه گرجستان ديدار و گفت وگو كند.

در این سفر قرارداد لغو روادید هم بین دو کشور امضا می شود.

گرجستان، یکی از متحدان مهم آمریکا در این منطقه است و مقامات این کشور این شایعه را رد کرده اند که ملاقات وزیر خارجه ایران باعث لطمه خوردن به روابط این کشور با آمریکا می شود.

برای کشوری که روابط خوبی با ایران برقرار می کند، چه منافعی می توان متصور شد؟ بعضی از رهبران مثل هوگو چاووز، رئیس جمهوری ونزوئلا برای مخالفت با غرب، دیدارهای متعددی را با مقامات ایرانی برگزار کرده است.

مقامات روسیه هم با ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و فروش تجهیزات نظامی به ارتش ایران، سعی کرده اند تا منافع اقتصادی و نفوذ سیاسی در این کشور کسب کنند.

در این میان آن چه که گرجستان می تواند به دست آورد، بیشتر بهره برداری از نزدیکی جغرافیایی با ایران است. تهران چندین بار به کمک مقامات گرجی آمده است، به طور مشخص در زمستان 2006 میلادی که روسیه عرضه گاز به گرجستان را متوقف کرد.

در حالی که روسیه همچنان واردات از گرجستان را تحریم کرده، آمریکا هم با اعمال تحریم هایی علیه ایران، سرمایه گذاری خارجی در این کشور را محدود کرده است، به این ترتیب هم ایران و هم گرجستان دارای وجه مشترکی هستند که به دست آوردن دوستان بیشتر برای دو کشور را ضروری می کند.

اما تهران و تفلیس در تمامی موضوعات موضع مشترکی ندارند، چرا که گرجستان یکی از متحدان نزدیک آمریکا و اسرائیل شمرده می شود و پیداست که برای توسعه روابطش با ایران باید محتاطانه گام بردارد، تا نارضایتی مقامات آمریکایی و اسرائیلی را فراهم نکند.

یکی از مقامات ارشد گرجستان گفته که تاکنون پیشنهاد سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به تفلیس، بارها رد شده است.

مطالب مرتبط