اعتراض اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به احمدی‌نژاد

نشان دانشگاه علوم پزشکی ایران
Image caption نشان دانشگاه علوم پزشکی ایران که هشت آبانماه منحل شد

اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران که روز هشت آبان با ادغام در دو دانشگاه دیگر منحل شد، در نامه های به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خواستار پاسخگویی مسئولان در این باره شدند.

در این نامه که به امضای اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران رسیده، آمده است: "اعلام خبر انحلال دانشگاه در ساعت ۱۹و ۳۰ دقیقه عصر روز جمعه در سایت وزارت بهداشت چه مفهومی دارد؟ آیا حضور سراسیمه ریاست دانشگاه تهران و جمعی از معاونین او در هفت صبح روز شنبه مفهومی جز اشغال دانشگاه ایران را دارد؟"

این نامه در حالی منتشر می شود که دانشجویان معترض به این تصمیم در چهارمین روز تحصن خود در دانشگاه علوم پزشکی ایران به سر می برند و بنا به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران هم که در جمع دانشجویان معترض صحبت می کرد، گفت: "بسیج صد در صد پشت دانشجویان و استادان این دانشگاه است."

در ادامه انتقادها به انحلال این دانشگاه کارمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران هم نامه ای نوشته اند که نسخه هایی از آن به مجلس، وزارت بهداشت، بازرسی کل کشور و دفتر رهبری ارسال شده است.

براساس گزارش خبرگزاری ها از ایران، دانشجویان معترض و بیش از ۶۰ پرسنل این دانشگاه امروز چهارشنبه دوازدهم آبان رو به روی ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

انتقادها و اعتراض ها تنها از سوی دانشجویان و استادان دانشگاه این کشور مطرح نشده و نمایندگان مجلس نیز نسبت به این اقدام انتقادهایی را مطرح کرده اند و خواستار پاسخگویی وزیر بهداشت در این زمینه شده اند.

پس از حضور مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران در کمیسیون های مجلس و ارائه توضیحات در مورد دلایل انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، برخی از نمایندگان این توضیحات را قانع کننده ندانستد. دو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش و تحقیقات مجلس خواستار آن شدند که موضوع انحلال این دانشگاه به حالت تعلیق درآید تا تصمیمات بعدی گرفته شود.

غلامحسین مسعودی ریحان، نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه "وزیر بهداشت اشتباه خود را در عدم مشورت با مجلس در جریان انحلال دانشگاه قبول کرده است"، به نقل از وزیر بهداشت گفت: "باید مشورت می کردم اما ترسیدم که در صورت مشورت جلوی این کار بزرگ گرفته شود."

به گفته آقای مسعودی ریحان، مجلس پیشنهاد کرده است که ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه مربوط به وزارت علوم برای ساخت دانشگاه در کرج اختصاص داده شود "تا مجبور به حذف دانشگاه نشویم."

در عین حال ممکن است شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز برای کاهش تنش های به وجود آمده پس از انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، راهکاری بیندیشد. محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در باره انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: "در صورت نیاز، شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع دانشگاه علوم پزشکی ایران را بررسی می کند."

در حالیکه بعضی از سایت های خبری ایران از امکان انحلال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز خبر داده بودند، رمضان محسن پور، قائم مقام وزیر بهداشت گفت: "انحلال یک دانشگاه دیگر در تهران کذب است."

آقای محسن پور همچنین تاکید کرد که دانشگاه علوم پزشکی ایران "منحل" نشده بلکه بخش هایی از آن با دانشگاه های تهران و شهید بهشتی "ادغام" شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد که اگر قرار است ایران از نظر رتبه علمی به رتبه اول منطقه بدل شود، باید تحولات اساسی در سیستم آموزشی کشور ایجاد شود.

او گفت که تشکیل دو دانشگاه بزرگتر بهتر می تواند به این هدف کمک کند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران روز هشتم آبان سال جاری براساس ابلاغیه مصوبه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری منحل شد و قرار شد که کلیه فعالیت های بهداشتی، درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در استان البرز به دانشکده علوم پزشکی کرج، کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کلیه واحد های آموزشی و پژوهشی و دانشجویی به دانشگاه علوم پزشکی تهران منتقل شود.

دانشگاه علوم پزشکی ایران ۶ هزار دانشجو و هزار و ۷۰۰ کارمند دارد.

این دانشگاه دارای ۷ دانشکده علوم پزشکی علوم پایه، توانبخشی، پرستاری مامایی، بهداشت و مدیریت اطلاع رسانی پزشکی و پیراپزشکی است. همچنین ۱۰ بیمارستان آموزشی و ۱۶ مجموعه درمانی زیر مجموعه این دانشگاه محسوب می شدند.

مطالب مرتبط