شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد

دانشگاه آزاد
Image caption بحث بر سر قانونی و یا غیرقانونی بودن وقف اموال دانشگاه آزاد و اداره این دانشگاه به یک جدال سیاسی تبدیل شده است

در پی دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی بخش هایی از اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد.

بر اساس این تغییرات، این دانشگاه یک موسسه غیرخصوصی و غیر دولتی تعریف می شود و اعضای هیأت موسس دانشگاه اکثریت خود را در هیأت امنا از دست می دهند.

محمد‌رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه ۱۲ آبان (سوم نوامبر) گفت که در جلسه سه شنبه شب این شورا، بند های ۵ و ۱۰ اساسنامه ای که حدود هشت ماه پیش به تصویب اعضا رسیده بود، مورد بررسی دوباره قرار داد و تغییراتی در آنها ایجاد شد.

آقای مخبر دزفولی تاکید کرد که این تغییرات در پی نظر آقای خامنه ای مبنی بر غیر صحیح بودن وقف دانشگاه آزاد و دستور او برای اصلاح مجدد بندهای ۵ و ۱۰ اساسنامه انجام شده است.

پیش از این در ماده ۵ اساسنامه دانشگاه آزاد، این دانشگاه "موسسه ای عمومی و غیر دولتی" نامیده شده بود که این عبارت به "موسسه ای غیرخصوصی و غیر دولتی" تغییر کرده است.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری در این باره به بی بی سی فارسی گفت که تغییراتی که در ماده ۵ صورت گرفته از نظر حقوقی بسیار "نامفهوم" است.

او گفت: "در علم حقوق برای مالکیت تعاریفی داریم. در اصل ۴۴ قانون اساسی هم آمده است که مالکیت یا خصوصی است، یا عمومی، یا دولتی یا تعاونی."

آقای احمدی گفت که واژه "غیر خصوصی" واژه ای جدید است که در علم حقوق تعریف ندارد و افزود: "باید دید مقصود از به کاربردن این واژه چیست؟"

کمتر از یک ماه پیش، آیت الله خامنه ای، در نامه ای خطاب به محمود احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد، موضوع وقف اموال دانشگاه آزاد را از نظر "فقهی و حقوقی" نادرست دانسته بود.

او در این نامه نوشته بود: "با توجه به ماهیت غیرخصوصی و غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی، لازم است بندهای ۵ و ۱۰ مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اساسنامه آن دانشگاه مورد بررسی مجدد قرار گرفته و اصلاح شود."

اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی در اجرای این دستور با اعمال تغییراتی در ماده ۱۰ اساسنامه دانشگاه آزاد، ترکیب هیات امنای این دانشگاه را تغییر داده است.

کاهش تعداد اعضای منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی از پنج نفر به سه نفر و روحانی بودن یکی از سه عضو هیات موسس در ترکیب هیات امنای این دانشگاه از تغییرات انجام شده است.

تغییر مهم دیگری که در اساسنامه دانشگاه آزاد انجام شده به سومین تبصره ماده ۱۰ مربوط می‌شود که بر اساس آن: "احکام اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد با امضای رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر خواهد شد."

پیش از این، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد این احکام را امضا می کرد.

آقای احمدی درباره تغییرات ماده ۱۰ اساسنامه به بی بی سی فارسی گفت که هیات موسس در هیات امنای جدید در اقلیت قرار می گیرند و احکام اعضای هیات امنا را باید رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، یعنی رئیس دولت امضاء کند.

او گفت که به این ترتیب باید شیوه قبلی اداره دانشگاه آزاد را خاتمه یافته تلقی کرد: "با این تغییرات این دانشگاه عملا در اختیار دولت قرار می گیرد."

در نخستین روزهای سالجاری خورشیدی شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران به ریاست آقای احمدی نژاد اساسنامه جدیدی برای دانشگاه آزاد تصویب کرد که کنترل دولت را بر اداره این دانشگاه افزایش می داد.

روند کار شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد در آذر ماه سال گذشته و پس از آن سرعت گرفت که هیات امنای این دانشگاه در مصوبه ای، وقف اموال آن را تصویب کرد.

موضوع وقف اموال این دانشگاه با مخالفت هایی رو به رو شد، اما چندی پیش آقای هاشمی رفسنجانی وقف اموال دانشگاه را عملی انجام شده دانست و با اشاره به اینکه هیچکس نمی تواند این وقف را بر هم بزند، گفت: "اگر کسی توانست این کار را انجام دهد، از خداوند قوی تر است."

اما آیت الله خامنه ای، رهبر ایران براساس نظر هیات فقهی که مامور بررسی این موضوع شده بود، این وقف را نادرست دانست.

از چهار سال پیش اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس هیات)، آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، میر حسین موسوی، عبدالله جاسبی (رئیس دانشگاه)، علی اکبر ولایتی (مشاور رهبر جمهوری اسلامی)، حسن حبیبی (معاون پیشین رئیس جمهوری)، محسن قمی (عضو دفتر آیت الله خامنه ای)، حسن خمینی (نوه آیت الله روح الله خمینی) و جعفر توفیقی (استاد دانشگاه و وزیر پیشین علوم) در هیات موسس دانشگاه عضویت داشته اند.

از این میان، آقایان هاشمی رفسنجانی، موسوی و جاسبی از اعضای هیات موسس اولیه بودند که همراه با علی خامنه ای (رئیس جمهوری وقت)، و احمد خمینی، فرزند آیت الله خمینی، این دانشگاه را به عنوان یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی پایه گذاری کردند و به ثبت رساندند.

در اساسنامه ای که در فروردین ماه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده بود، در ترکیب هیات موسس دانشگاه، نام آقای موسوی حذف شده و نام علی اکبر ولایتی از نزدیکان رهبر ایران ، محسن قمی از مقامات دفتر رهبری و حمید میرزاده یکی از مدیران نهاد ریاست جمهوری و حسن حبیبی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی افزوده شده بود.

مطالب مرتبط