ایران خبر 'اعدام' سکینه محمدی آشتیانی را تکذیب کرد

فعالان مخالف اعدام سکینه محمدی آشتیانی
Image caption حکم سنگسار خانم آشتیانی با اعتراض های زیادی رو به رو شد

مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی در واکنش به انتشار گزارش هایی در مورد اعدام قریب الوقوع یک زن محکوم به سنگسار در ایران، از زنده بودن و سلامت او خبر داده است.

آقای اژدر شریفی روز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفت که سکینه محمدی آشتیانی اکنون در سلامت کامل بوده و در زندان تبریز است.

این مقام قضایی ایران درباره احتمال اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی در آینده، توضیحی نداد اما گفت، پرونده خانم آشتیانی در محاكم قضایی در دست پيگيری است و روال اداری خود را طی می كند.

آقای شریفی با اشاره به خبرهایی که از یک روز پیش تر مبنی بر احتمال اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی در روز چهارشنبه منتشر شده بود، گفت: "رسانه های معاند غربی به جای پرداختن به رسالت اصلی و اطلاع رسانی خود، در پی ایجاد فضای مسموم علیه جمهوری اسلامی ایران هستند و انتشار این خبر هم بر همین مبناست."

یک روز پیش مقامات اتحادیه اروپا، کاخ سفید و بریتانیا به طورجداگانه به خبری مبنی بر احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی در روز چهارشنبه در ایران واکنش نشان دادند و چنین اقدامی از سوی ایران را غیرقابل قبول دانسته و خواستار توقف آن شدند.

در همین حال وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در بیانیه ای اعلام کرد که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با وی تاکید کرده است که تحول تازه ای در پرونده سکینه محمدی آشتیانی رخ نداده و خبر اعدام قریب الوقوع اعدام این متهم صحت ندارد.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله و مادر دو فرزند، پیش تر به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده بود، اما مقام های جمهوری اسلامی دو ماه پیش و در پی فشارهای شدید بین المللی گفتند که حکم سنگسار او معلق شده است.

روز سه شنبه دوم نوامبر در اروپا گزارش هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام خانم آشتیانی در روز چهارشنبه منتشر شده بود.

مطالب مرتبط