آمریکا جندالله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

سیستان و بلوچستان
Image caption مرکز اصلی فعالیت جندالله استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران است

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای گروه "جندالله " را به دلیل حملاتی که در سال های اخیر در ایران انجام داده است، در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۳ نوامبر (۱۲ آبان) منتشر شد، آمده است که از سال ۲۰۰۳ میلادی اعضای گروه جندالله در حمله های متعددی سبب کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از شهروندان ایرانی و مقامات دولتی این کشور به ویژه در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران شده اند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که جندالله از انواع شیوه های تروریستی شامل حمله های انتحاری، شبیخون، آدم ربایی و ترور استفاده می کند.

"جنبش مقاومت مردمی ایران"، جندالله، یک گروه شورشی سنی است که بیشتر در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران فعالیت می کند و در سال های اخیر مسئولیت چندین بمبگذاری، حمله مسلحانه و آدم ربایی را در این منطقه بر عهده گرفته است.

این گروه مسلح، مخالف حکومت جمهوری اسلامی است و هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی های ایران به خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده است.

مقامات ایالات متحده آمریکا، نام جندالله را در فهرست ۴۷ گروهی قرار داده است که به دلیل دست داشتن در اقدامات تروریستی شامل تحریم های اقتصادی و محدودیت های مسافرتی خواهند شد.

تیر ماه سال جاری خورشیدی، در یکی از تازه ترین عملیات انتحاری که گروه جندالله مسئولیت آن را به عهده گرفته است، همزمان با برگزاری یک مراسم مذهبی، دو انفجار انتحاری در فاصله زمانی کوتاهی اتفاق افتاد که در اثر آن بیش از ۲۷ نفر کشته و ۱۶۹ نفر مجروح شدند.

پس از وقوع انفجار، گروه جندالله با صدور اعلامیه در سایت این گروه مسئولیت این اقدام را برعهده گرفت و از دو نفر به اسامی عبدالباسط ریگی و محمد ریگی نام برد و گفت که آنان پاسداران و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را که در مراسمی به مناسبت روز سوم شعبان - روز پاسدار - در مسجد جامع زاهدان اجتماع کرده بودند هدف حمله قرار دادند.

اواخر خرداد ماه یکی از شعبه های دادگاه انقلاب اسلامی ایران، عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جندالله را به اتهام "قتل، جرح، اخاذی، ایجاد رعب و وحشت، آدم ربایی و گروگانگیری، همکاری با بیگانگان و اخذ کمک های مالی و اطلاعاتی" به اعدام محکوم کرد. این حکم در روز سی ام خرداد ماه اجرا شد.

مطالب مرتبط