متکی: ایران فقط بر اساس بیانیه تهران مبادله سوخت می کند

منوچهر متکی
Image caption وزیر امورخارجه ایران ابراز امیدواری کرد که به زودی جلسه بعدی ایران و گروه وین برگزار شود

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران فقط در چارچوب بیانیه تهران حاضر است مبادله سوخت را انجام دهد.

آقای متکی روز چهارشنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) با بیان این که مبادله سوخت فرمول خاص خودش را دارد، گفت: "گفت و گو ها با گروه وین برای تبادل سوخت بر اساس چارچوبی که دقیقا در اعلامیه تهران تعریف شده است انجام می شود."

بیانیه تهران با ابتکار ترکیه و برزیل و با هدف جلوگیری از تحریم های بیشتر علیه ایران در اردیبهشت ۱۳۸۹ در تهران به امضای سه کشور ترکیه، برزیل و ایران رسید.

بر اساس این بیانیه، ایران متعهد شد که حدود ۱۲۰۰ کیلوگرم از اورانیوم غنی شده با غلظت کم را برای غنی سازی بیشتر و تبدیل به سوخت راکتور تحقیقاتی تهران، به ترکیه بفرستد.

وزیر امور خارجه ایران با بیان این که هنوز زمان و مکان ملاقات بعدی هئیت ایرانی و اروپایی مشخص نشده است، گفت: "نماینده ایران، نامه خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا را بررسی کرده و پاسخ لازم را داده است."

او اظهار امیدواری کرد که گروه وین پس از مدتی رکود، آمادگی آن را داشته باشد که گفتگوهای نهایی را برای تبادل سوخت انجام دهد.

منظور از گروه وین کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی است که نماینگان آنها سال گذشته در وین با مذاکره کنندگان ایران در مورد تبادل سوخت اتمی گفت و گو کردند.

این گفت و گو ها به نتیجه نرسید، اما ایران بعدا با برزیل و ترکیه در تهران موافقتنامه ای را در مورد تبادل سوخت امضا کرد.

مطالب مرتبط