درخواست پنج کشور اروپایی برای تغییر حکم سکینه محمدی آشتیانی

فعالان مخالف اعدام سکینه محمدی آشتیانی
Image caption روز گذشته در اعتراض به احتمال اعدام خانم محمدی آشتیانی تجمع اعتراض آمیزی در مقابل سفارت ایران در رم برگزار شد

پنج کشور اروپایی با انتشار یک بیانیه مشترک از مقامات ایران خواستند که حکم اعدام سکینه محمدی آشتیانی، زنی که پیش تر به سنگسار محکوم شده بود را تغییر دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه مشترک پنج کشور سوئد، نروژ، ایسلند، فنلاند و دانمارک که روز پنجشنبه ۴ نوامبر (۱۳ آبان) منتشر شد، آمده است که این کشورها روند پرونده خانم محمدی آشتیانی را با دقت دنبال می کنند.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، پیش تر به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده بود، اما در پی فشارهای بین المللی مقام های جمهوری اسلامی گفتند که حکم سنگسار او معلق شده است با این حال سخنگوی قوه قضائیه بعدا گفت که او به اتهام مشارکت در قتل شوهرش به اعدام نیز محکوم شده است.

در بیانیه این ۵ کشور آمده است که هر دو این حکم ها غیرقابل قبول است و این کشورها با حکم اعدام تحت هر شرایط به شدت مخالفند.

در این بیانیه از دولت ایران خواسته شده است که در حکم اعدام خانم محمدی آشتیانی تجدید نظر کند و این حکم را تغییر دهد.

۵ کشور شمال اروپا در بیانیه خود که در جریان نشست وزرای امور خارجه کشورهای شمال اروپا در شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند منتشر شده است همچنین نگرانی عمیق شان را از وضعیت حقوق بشر در ایران و گزارش هایی مبنی بر بازداشت های خودسرانه، محاکمه های غیر عادلانه و شکنجه را ابراز داشتند.

پیش‌تر غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضائیه صدور حکم سنگسار خانم آشتیانی را تائید کرده بود اما گفته بود که "این خانم بر اساس حکم دادگاه، ابتدا به قصاص قتل محکوم است و حکم قصاص وی مقدم بر حد اوست."

این در حالی بود که ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران پیش از آن اعلام کرده بود که اولیای دم همسر خانم محمدی آشتیانی از قصاص او گذشت کرده اند.

درخواست عفو بین الملل برای آزادی پسر و وکیل سکینه محمدی آشتیانی

سازمان عفو بین الملل نیز روز پنجشنبه ۴ نوامبر (۱۳ آبان) با انتشار بیانیه ای از مقامات ایران خواست که پسر و وکیل خانم محمدی آشتیانی، را که گفته می شود چندی پیش در جریان مصاحبه ای با دو خبرنگار آلمانی دستگیر شدند فوری آزاد کنند.

چندی پیش دو تبعه آلمانی که نامشان فاش نشده است هنگام انجام مصاحبه با سجاد قادرزاده، پسر خانم محمدی آشتیانی توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شدند، آن زمان گفته شد که پسر و وکیل خانم آشتیانی هم بازداشت شده اند.

مقامات ایران و آلمان بازداشت این دو تبعه آلمانی را تایید کردند.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است که مقامات ایران هنوز بازداشت پسر خانم محمدی آشتیانی را تایید نکرده اند اما از آن جا که مسئولان این سازمان نمی توانند با آقای قادرزاده تماس بگیرند، احتمال می دهند که او هم بازداشت شده است.

آقای محسنی اژه ای حدود یک هفته پیش بدون نام بردن از کسی، درباره وکیلی که همراه دو تبعه آلمانی بازداشت شده است گفته بود: "وکیلی هم که به عنوان واسطه این افراد بوده در بازداشت است و تخلفات او روشن شده است. از جمله اینکه از سه شناسنامه اصلی، جعلی و المثنی به صورت هم عرض استفاده می کرده است. از آنجا که موضوع مرتبط با برخی جریانات ضدانقلاب خارج از کشور است، پرونده هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است."

حسیبه حاج صحراوی، مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل از اینکه بازداشت جاوید هوتن کیان، وکیل خانم محمدی آشتیانی به دلیل تلاش برای دفاع از موکلش و صحبت با اتباع خارجی بوده است، ابراز نگرانی کرد.

او گفت که بازداشت آقای هوتن کیان، بخشی از برخوردهای مداوم حکومت ایران با وکلای مدافع است و این برخورد ها دستگاه قضایی ایران را که از قبل دچار نقص بوده است، نا کارآمد تر می کند.

خانم حاج صحراوی گفت که ناکارآمدی دستگاه قضایی ایران در پرونده خانم محمدی آشتیانی از ابتدا مشهود بوده، او هفته ها بدون وکیل مدافع بوده و امکان ملاقات با خانواده اش را نداشته است.

او گفت که دیدن اینکه آقای هوتن کیان و پسر خانم آشتیانی فقط به خاطر اطلاع رسانی درباره وضعیت خانم محمدی آشتیانی و تلاش برای نجات زندگی او، اکنون در زندانند، برایش بسیار سخت است.

خانم حاج صحراوی گفت که اگر چنین است این افراد، زندانی عقیدتی محسوب می شوند و تاکید کرد که این دو و هر کس دیگری که به چنین اتهامی در زندان است باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند.

پیش تر آقای هوتن کیان، بارها با رسانه های بین المللی مصاحبه کرده بود و از احضار مداوم ، بازجویی و تهدید پسر خانم محمدی آشتیانی، که برای دفاع از مادرش کمپینی به راه انداخته است، خبر داده بود.

مطالب مرتبط